Şizofreni ve kronik böbrek yetmezliğihasta yakınlarının aile yükü,sosyal destek ve ruhsal iyilik hali açısından karşılaştırılması
The comparison of caregivers of patients with schizophrenia and crf with regard to family burden, social support and psychological wellbeing
  1. Tez No: 546946
  2. Yazar: BURAK KULAKSIZOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BUKET CİNEMRE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Şizofreni, genellikle yaşamın erken döneminde başlayan ve yaşam boyu devam eden kronik bir psikiyatrik bozukluktur. Şizofreni, en az hasta kadar ailesini de olumsuz yönde etkilemekte ve aileye farklı açılardan ağır yükler getirmektedir. Kronik bir fiziksel hastalık olan böbrek yetmezliği hastalarının yakınları da bakım verme işi ile ilgili olarak olumsuz yönde etkilenmekte ve benzer şekilde ağır yük altına girmektedirler. Kronik bir ruhsal hastalık olan şizofreni ile birlikte yaşayan insanların yaşamlarındaki yük, sosyal destek ve ruhsal iyilik hali ile kronik bir fiziksel hastalık olan kronik böbrek yetmezliğinin yakınlarındaki yük, sosyal destek ve ruhsal iyilik hali arasında ne derece bir benzerlik ya da farklılık olduğunun araştırılması amaçlanmıştır. Araştırmaya şizofreni ve kronik böbrek yetmezliği hastalarının bakımını üstlenmiş hasta yakınları katılmıştır. Her iki gruba da 30 gönüllü dahil edilmiştir. Hasta yakınları sosyodemografik veri formu, Yük Görüşmesi Ölçeği, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği ve Genel Sağlık Anketi doldurmuşlardır. Bu araştırmada, kadın bakım vericilerin erkeklere göre oranlarının yüksek olduğu görülmektedir. İki grup arasında yük açısından fark saptanmamıştır. Kronik böbrek yetmezliği hasta yakınlarının yaşla beraber yükünün, eğitim süresi ile sosyal desteklerinin arttığı gözlenmiştir. Kronik böbrek yetmezliği hasta yakınlarının şizofreni hasta yakınlarına göre, ailelerinden daha az sosyal destek aldıkları ve genel sağlık anketi sonuçlarına göre daha kötü durumda oldukları bulunmuştur. Her iki grupta da alınan sosyal destek arttıkça yükün düştüğü görülmüştür. Bu araştırmanın bulguları hasta yakınlarının yükünün azaltılmasında sağlanan sosyal desteğin önemini göstermektedir. Şizofreni ve kronik böbrek yetmezliği tedavisinde bakım verenlerin ruhsal durumunun da dikkatle izlenmesi gerektiği vurgulanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Schizophrenia is a lifelong chronic psychiatric disorder with a relatively early onset. Schizophrenia has negative effects not on the lives of patients but of their families as well and puts them under serious burden in many aspects. Renal failure, a chronic physical disorder has also negative effects on the families and causes a serious burden in a similar manner. It is aimed in this study to investigate to what extent the burden, social support and psychological wellbeing among the caregivers of schizophrenic patients compare to those of the caregivers of chronic renal failure patients. Relatives of patients with schizophrenia and chronic renal failure were included in the study. Each groups consisted of 30 volunteers. The volunteers completed demographical information questionnaire, Zarit Burden Interview, Multidimensional Perceived Social Support Scale and General Health Questionnaire. A dominance of female caregivers was found in the study. There was no significant difference between two groups in terms of burden. Among the caregivers of chronic renal failure was a positive correlation both between age and burden and education and social support respectively. It was found out that relatives of chronic renal failure got less social support and reported a poorer psychological wellbeing when compared to the relatives of schizophrenic patients. A negative correlation was found between social support and burden in both of the study groups. The results of this study underline the importance of social support in alliviating the burden of the caregivers of chronic patients. The monitarisation of the psychological states of caregivers of both the schizophrenic and renal failure patients has to be taken into consideration.