Fault pre-detection of AC machines based on programmable logic controller (PLC) and totally integrated automation package
Programlanabilir lojik kontrol cihazına (PLC) ve tamamen entegre otomasyon paketine dayanarak AC makinelerin hata önceden tespiti
  1. Tez No: 836757
  2. Yazar: RIYADH ABBAS MHAIMEED
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AKRAM ABDULLAH ALI AL-ZAGHIR, PROF. DR. MAHMOOD FARHAN MOSLEH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Su istasyonları (SI), artan nüfusun olduğu bölgelerde geniş ilgi görmüştür, bu da SI'lere olan ihtiyacın artmasına yol açmıştır çünkü SI'ler insanların hayatları için hayati öneme sahiptir. Ancak, SI'ler elektrik motorlarındaki artan arızalardan önemli ölçüde etkilenmektedir. Mevcut sistemi güncelleyerek maliyetleri düşürmek, güvenilirliği artırmak ve arıza tahmini ve konumunu iyileştirmek için gelişmiş teknoloji kullanarak bir izleme sistemi geliştirmek gerekmektedir. Bu gelişmiş teknoloji, pratik uygulamalarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu araştırmada, programlanabilir mantık denetleyici (PLC), gerçek bir su istasyonu için bir kontrol sistemi geliştirmek için kullanılmıştır. Bu su istasyonu, suyu nehirlerden çeken ve arıtma, filtreleme ve işleme için istasyon içinde dolaştıran 8 motor içermektedir. Motorların PLC sistemi aracılığıyla, merkezi işlem birimi tarafından kontrol edilen bir şekilde kontrol edilmesi amaçlanmıştır. Bu uygulama sayesinde, her bir motorun akım, hız ve sıcaklığı ekran üzerinden izlenerek, motor arızası oluşmadan önce izole edilebilir. Bir simülasyon yapıldı ve modelin performansı değerlendirildi. Sonuçlar, modelin sistem işlemlerini başarılı bir şekilde kontrol ettiğini ve herhangi bir motor arızasını öngörme yeteneği sağladığını gösterdi. Ayrıca, istasyon, uzaktan kontrol sistemi PLC kullanılarak daha da geliştirilebilir.
Özet (Çeviri)
Water stations (WS) have gained wide attention due to the increasing population in areas, which has led to an increased need for WS as they are crucial to people's lives. However, WS are significantly affected by the growing malfunctions in electric motors. In order to update the existing system by reducing costs, increasing reliability, and improving fault prediction and location, it is necessary to develop a monitoring system using advanced technology. This advanced technology is widely used in practical applications. In this research, the programmable logic controller (PLC) was utilized to develop a control system for an actual WS. This WS consists of 8 motors used for drawing water from the river and circulating it within the station for purification, filtration, and treatment before supplying it to consumers. The idea behind this development is to control the station's motors through the PLC system, which is controlled by a central processing unit. Through this application, the motor can be isolated before a fault occurs by monitoring the current, speed, and temperature for each motor via the screen. A simulation was conducted to evaluate the performance of the model. The results showed the success of the model in controlling the system operation and providing the ability to predict any motor failure. In the above., the station used to suffer from numerous problems, primarily the issue of detecting faults within the station. This problem used to take a long time and a considerable effort, and the station might even be non-operational for days. After implementing this technology (PLC TIA), it has become very easy to quickly identify the location of any malfunction in a very short time and at a very low cost by monitoring the screen at the station.