Tekrarlayan gebelik kayıpları olgularında embriyoların morfokinetik özelliklerinin incelenmesi ve anöploidi taraması için yapılan pre-implantasyon genetik tanı sonuçları ile karşılaştırılması
A morphokinetic investigation of embryos belonging to patvents having recurrent pregnancy losses and a comparison with their results of pre-implantation genetic testing for aneuploidy
- Tez No: 836763
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY İREZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Tekrarlayan gebelik kaybı (TGK), yardımla üreme tekniklerine (YÜT) başvuran kadınlar arasında en sık görülen üreme sorunlarından biridir. Çalışmamızda TGK ve Açıklanamayan İnfertilite (Aİ) grupları arasında öploid ve anöploid embriyolara ait morfokinetik parametreleri karşılaştırmayı amaçladık.Çalışma Memorial Şişli Hastanesi, ART ve Genetik Merkezi'ne başvuran Sürekli Embriyo İzleme Sistemleri (SEİS) nde takip edilen 190 vaka (100 TGK, 90 Aİ) ve 1704 embriyo (TGK:1169, Aİ:535) ile yapılan karşılaştırmalı bir analizdi. 38 yaş üstü, endometriyal veya uterin anomalili ve sperm parametreleri anormal olan vakalar çalışmaya dahil edilmedi. Vakalar kadın vücut kitle indeksine göre göre alt gruplara ayrıldı (0,05 istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi. Çalışma gruplarının demografik ve klinik özellikleri; yaş, AMH, bazal FSH, over stimülasyon süresi, total ve matür oosit, 2PN, blastülasyon açısından benzerdi. TGK vakalarında öploid embriyo varlığı kontrol grubuna göre anlamlı derecede düşük bulundu. (sırasıyla %43,5 ve %52,3 (p=0,018)). VKİ 0,05). Blastosistlerde direkt klivaj ve ayrı blastomer varlığı iki grupta da benzer bulundu (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Recurrent pregnancy loss (RPL) is one of the most common reproductive problems among women who applied for ART treatment. Studies investigating the embryo related factors in RPL patients are limited in the literature. Thus, in this study, we aimed to compare embryo related factors such as morphokinetics and euploid embryo frequency between RPL and unexplained infertility (UEI) groups. This was a comparative analysis with 190 patients (100 RPL, 90 UEI) and 1704 embryos (RPL:1169, UEI:535) that were incubated at Time-Lapse Monitoring System (TLM) in Memorial Sisli Hospital, ART and Genetics Center. Patients with >38 years of age, endometrial or uterine abnormalities and abnormal sperm parameters were excluded from the study. Patients subgrouped according to maternal BMI (0.05 was considered statistically significant. Demographic and clinical characteristics of the study groups were similar in terms of age, AMH, basal FSH, duration of ovarian stimulation, total and mature oocytes, 2PN, blastulation. Frequency of euploid embryos were significantly lower in RPL patients than UEI group (43.5% vs 52.3%, respectively (p=0.018)). The statistical significance was more pronounced when BMI was selected as 0.05). The occurence of direct cleavage and separate blastomere in the blastocysts was found to be similar in each group (p>0.05).