Kûfe kırâat imamlarının usûlleri ve mukayesesi
The methods of qirâ'ât imams of Kufa and its comparison
- Tez No: 836789
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZİFE VİLDAN GÜLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kur’ân-ı Kerîm Okuma ve Kırâat İlmi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma Kûfe kırâat imamlarının kırâate dair usûlleri ve bu usûllerin kendi içlerindeki mukayesesi hakkındadır. Çalışma sadece konusu itibariyle sınırlanmamış, kırâat ilmi ve eğitimi ile alakalı kavramlar da bu çalışmada ele alınmıştır. İmam Âsım'ın Kûfe bölgesinde yer alması ve aynı bölgede yer alan diğer imamların okuyuşları hakkında bilgi edinmek konunun seçilmesinde büyük önem arzetmektedir. Çalışmada Kûfe kırâat ekolünün usûlleri müstakil olarak ele alınmış ve bu bölgede bulunan imam ve ravilerin okuyuş farklılıkları tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışmanın sonunda ferş farklılıklarına da kısaca değinilmiştir. Bu sayede ferş farklılıklarının imamların kullanımı açısından usûl farklılıklarına ne kadar benzediği ortaya konulmak istenmiştir. Çalışma giriş ve üç bölümden meydana gelmektedir. Giriş kısmında çalışmanın konusu, amacı, önemi, metodu ve kaynakları ele alınmıştır. İlk bölümde kırâat ilmi ele alınmış ve onunla alakalı bazı kavramlara değinilmiştir. Bununla birlikte yedi harf-kırâat ilişkisi ve usûl konusu üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde Kûfe ekolünün şekilleniş süreci ele alınmış ve Kûfe kırâat imamlarına ve râvilerine yer verilmiştir. Son bölümde ise Kûfe kırâat imamlarının okuyuş özelliklerine değinilmiş ve bu okuyuş özellikleri kendi aralarında mukayese edilmiştir. Çalışma, ulaşılan neticelerin bulunduğu sonuç bölümüyle sona ermektedir.
Özet (Çeviri)
This study is about the recitation methods of Kûfa recitation imams and the comparison of these methods among themselves. This study is not limited only in terms of its subject, but the concepts related to the science and education of recitation are also discussed. It is of great importance to obtain information about the location of Imam Âsim in the Kûfa region and the readings of other imams in the same region in choosing the subject. In the study, the methods of the Kûfa school of recitation were discussed separately and the differences in the reading of the imams and narrators in this region were tried to be determined. At the end of the study, farsh differences are also briefly mentioned. In this way, it was aimed to reveal how similar the farsh differences are to the method differences in terms of the use of imams. The study consists of an introduction and three parts. In the introduction, the subject, purpose, importance, method and sources of the study are discussed. In the first part, the science of recitation is discussed and some concepts related to it are mentioned. In addition, the seven letters-reading relationship and the subject of the procedure are emphasized. In the second part, the shaping process of the Kûfa school is discussed and Kûfa recitation imams and narrators are included. In the last part, the reading features of the imams of Kûfa recitation are mentioned and these reading features are compared among themselves. The study ends with the conclusion section, which includes the results reached.