Şehir otellerinde lobi mekanının dönüşümü yeni nesil lobi mekanları: Ibıs zincir oteller örneği
Transformation of lobby spaces in city hotels new age lobby spaces: Ibis hotel chain review
  1. Tez No: 836812
  2. Yazar: DENİZ BÜYÜKKURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CAHİT ARSAL ARISAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Kullanıcı ihtiyaçlarına yönelik gelişim gösteren konaklama yapıları, tarihsel süreç içerisinde çeşitli dönüşümlerden geçmiş ve en basit haliyle geçici konaklama mekanlarından başlayarak kervansaraylara ve hanlara dönüşüp günümüz otelcilik anlayışına ulaşmıştır. Oteller insanlığın gelişimiyle kullanıcıların artan taleplerini karşılamak amacıyla salt olarak konaklama imkanı sağlayan mekanlar olmaktan çıkmış; kültür turizmi, sağlık turizmi, eğitim turizmi ve kongre turizmi gibi farklı turizm çeşitleri için kullanılan dinamik bir pazar haline gelerek sosyal etkileşimlere ortam ve ülke ekonomisine katkı sağlayan bir sistem haline gelmiştir. Turizm çeşitliğinin sık tercih edilen otel sınıflarından biri olan şehir otellerinin yerleşim merkezlerinde bulunması ve ulaşımı kolay olması kullanıcı üzerinde büyük bir etkendir. Bu doğrultuda şehir otellerinin sayısı talep edilen ihtiyaca yönelik artmış, oluşan rekabet ve ticari kaygı ile birlikte günümüz kullanıcı dinamiği ve teknolojik gelişmeler; otel mekanlarında değişim ve yeniliğin gereksinimini oluşturmuştur. Çalışmada şehir otelleri lobi mekanlarının biçimlenmesi ve dönüşümü açısından tarihsel süreç incelenmiş, günümüz lobi anlayışının ortaya çıkmasına neden olan unsurlar araştırılmıştır. Bu bağlamda konu, şehir otellerinin öncüsü olan Ibis otel zincirinin yeni ve eski tasarım şartnameleri yerleşim şemaları, lobi alt mekanları, lobi tasarım elemanları ve lobilerde kullanılan malzemeler üzerinden karşılaştırılarak incelenmiş, araştırma konuşunda uzman kişilerle yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılarak desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Accommodation facilities, going through various transformations in the historical process based on user needs from the beginning of the time, starting from the basic way of temporary accommodations to caravanserais and inns then has reached to the todays contemporary hotels concepts. With the advancing of humans, to meet the increasing demands of users, hotels become market providing spaces not only for accommodation purposes but also for economical and social interactions such as culture tourism, health tourism, educational tourism and congress tourism. City hotels, that are one of the most preferred hotel types of hotel classes, are located in the city centers and have easy access to transportation which are a major factor on users. Accordingly, this value makes city hotels the most popular type of hotels and this demand created an increase on city hotels number. The competitive market together with the financial needs of the hotels created a continuous dynamic change on user dynamics and technological innovations In this study, the historical process has examined in terms of the formation and transformation of city hotels lobby spaces, and the features that led to the emergence of today's lobby concept have investigated. In this context, the subject has examined by comparing with the new and old design specifications of the Ibis hotel chain, which is the pioneer of city hotels, through layout schemes, lobby sub-spaces, lobby design elements and materials used in the lobbies, and supported by semi-structured interviews with experts in the research.