Ortaokul öğrencilerinin blok temelli programlamaya ilişkin öz-yeterlik algısı ve eleştirel düşünme eğilimleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determining the relationship between secondary school students' self-efficacy perception and critical thinking tendencies regarding block-based programming
- Tez No: 836811
- Danışmanlar: PROF. DR. NECMİ EŞGİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırma kapsamında ortaokul öğrencilerinin“blok tabanlı programlamaya ilişkin öz-yeterlik algısı”ve“eleştirel düşünme eğilimleri”arasındaki ilişkiyi belirleme amacı ile nicel araştırma yöntemlerinden betimsel ve ilişkisel tarama yöntemi uygulanmıştır. Araştırma 2022-2023 eğitim öğretim yılı bahar yarıyılında Tokat ilinde MEB'e bağlı toplam 5 ortaokulda öğrenim gören 6, 7 ve 8. sınıflardaki öğrencilere 5'li likert yöntemi kullanılarak hazırlanmış iki ölçek ile yapılmıştır. Robotik kodlama derslerinin 2. dönem itibari ile müfredatta yer alması sebebi ile 5. sınıflar araştırmaya dâhil edilmemiştir. Kolaylı örneklem yöntemi kullanılarak Gaziosmanpaşa Ortaokulu 136 kişi, Vakıfbank Namık Kemal Ortaokulu 98 kişi, Mevlâna İmam Hatip Ortaokulu 102 kişi, Mehmet Akif Ersoy İmam Hatip Ortaokulu 161 kişi, Fevzi Çakmak Ortaokulu 132 kişi olmak üzere toplam 629 öğrenci araştırmaya dahil edilmiştir. Araştırmaya katılan öğrencilerin 290 tanesi erkek, 339 tanesi kız öğrencidir. Toplamda 6. sınıf düzeyinde 227, 7. sınıf düzeyinde 218 ve 8. sınıf düzeyinde 184 öğrenci bulunmaktadır. Veri toplama aracı olarak“Blok Temelli Programlamaya İlişkin Öz-yeterlik Algısı”ve“Eleştirel Düşünme Eğilimleri ”isimli iki ölçek kullanılmıştır. Verilerin çarpıklık ve basıklık değerlerine bakıldığında normal dağılıma sahip olduğu görülmüş, veri analizinde t-testi, ANOVA ve Korelasyon testleri yapılmıştır. Araştırma sonucunda ortaokul öğrencilerinin blok tabanlı programlamaya ilişkin öz-yeterlik algıları konusunda kendilerine biraz güvendikleri, eleştirel düşünme eğilimi konusunda kendilerine oldukça güvendikleri görülmüştür. Sınıf ve cinsiyet değişkenlerine göre bakıldığında anlamlı bir farklılığın olmadığı görülmüştür. Okul ve Scratch programı kullanımı değişkenlerine göre bakıldığında anlamlı farklılığın olduğu görülmüştür. Blok temelli programlaya ilişkin öz yeterlik algısına yönelik algı durumlarına bakıldığında, erkek öğrencilerin algılarının kız öğrencilerin algılarından daha olumlu olduğu görülmüştür. Benzer şekilde öğrencilerin eleştirel düşünme eğilimlerine yönelik algılarına bakıldığında erkek öğrencilerin eleştirel düşünme eğilimlerine yönelik algılarının, kız öğrencilerin algılarından daha olumlu olduğu görülmüştür. Öğrencilerin blok tabanlı kodlamaya yönelik öz yeterlilik algıları ile eleştirel düşünme eğilimleri arasındaki ilişki incelendiğinde, iki değişken arasında pozitif yönlü, orta seviyeli ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, quantitative research methods, specifically descriptive and relational screening methods, were used to investigate the correlation between secondary school students'“self-efficacy perception regarding block-based programming”and their“critical thinking tendencies”. The study was carried out by applying two scales, created using the 5-point Likert method, to students in grades 6, 7, and 8. The participants were selected from a total of 5 secondary schools that are under the jurisdiction of the Ministry of Education in Tokat. The data collection took place during the spring semester of the 2022-2023 academic year. Due to the incorporation of robotic coding classes into the curriculum starting from the second semester, the study did not include students in the fifth grade. A total of 629 students were included in the research using the easy sampling method. Specifically, there were 136 students from Gaziosmanpasa Secondary School, 98 students from Vakıfbank Namık Kemal Secondary School, 102 students from Mevlâna İmam Hatip Secondary School, 161 students from Mehmet Akif Ersoy İmam Hatip Secondary School, and 132 students from Fevzi Çakmak Secondary School. Out of the students included in the study, there were 290 males and 339 females. The overall number of students in the 6th grade is 227, while there are 218 children in the 7th grade and 184 students in the 8th grade. The data collecting instruments used in this study were two measures, namely“Self-Efficacy Perception Regarding Block-Based Programming”and“Critical Thinking Tendencies”. Upon examination of the skewness and kurtosis values of the data, it was seen that the data followed a normal distribution. Subsequently, data analysis included the use of t-tests, ANOVA, and correlation tests. The study findings indicated that secondary school students displayed a moderate level of confidence in their self-efficacy views related to block-based programming, and a high level of confidence in their critical thinking disposition. Upon examination based on class and gender factors, it was shown that there was no significant difference. Upon analysis based on the variables of school and Scratch programme use, a significant difference was observed. When analysing the self-efficacy perceptions related to block-based programming, it was shown that male students displayed more positive attitudes compared to their female counterparts. Similarly, when students' perceptions of critical thinking tendencies were examined, it was seen that male students' perceptions of critical thinking tendencies were more positive than female students' perceptions. Upon investigating the correlation between students' self-efficacy attitudes towards block-based coding and their critical thinking tendencies, a statistically significant positive moderate relationship o was discovered between these two variables.