Fransa'da merkezileşme süreci (XI.-XIV. yüzyıllar)
The process of centralization in France (11th-14th centuries)
- Tez No: 836821
- Danışmanlar: PROF. DR. KORAY KARASU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 320
Özet
Bu çalışmanın konusu, Fransa'da XI. – XIV. yüzyıllar arasında merkezileşme sürecinin ortaya çıkışı ve oluşumudur. Bu çalışmada, Fransa'da 987 – 1328 tarihleri arası Capet Hanedanı Dönemi merkezileşme süreci yönünden iki döneme ayrılarak ele alınmaktadır: 987 – 1180 tarihleri arasında İlk Kapesiyenler Dönemi, Fransa'da merkezileşme sürecinin hazırlayıcı koşullarının oluştuğu dönem olarak tarif edilebilir. Fakat, bu dönemde merkezileşme süreci henüz ortaya çıkmamıştır. 1180 – 1328 tarihleri arasında Kapesiyenler Dönemi ise idari aygıt, idari örgütlenme ve idari kurumsallaşma süreci yönünden Fransa'da merkezileşme sürecinin ortaya çıktığı bir dönem olarak tarif edilebilir. Fransa'da pre-modern dönemden modern döneme geçiş süreci özelliği gösteren XI. – XIV. yüzyıllar arasında merkezileşme sürecinin hazırlayıcı koşullarını ve merkezileşme sürecinin ortaya çıkışını açıklamak üzere Stein Rokkan (1921 – 1979)'ın ve Maurice Hauriou (1856 – 1929)'nun yaklaşımları kuramsal temel olarak seçilmiştir. Rokkan'ın ana değişkenleri (iktisadi ve kültürel) ve analiz tarzı (faktörlerin konfigürasyonu) Fransa'da XI. – XIII. yüzyıllar arasında merkezileşme sürecinin hazırlayıcı koşullarını analiz etmek için kullanılmaktadır. Hauriou'nun kurum teorisi ise Fransa'da XIII. – XIV. yüzyıllar arasında idari aygıt, idari örgütlenme ve idari kurumsallaşma yönünden merkezileşme sürecinin ortaya çıkışını analiz etmek için kullanılmaktadır. Çalışma, Fransa'da XI. – XIV. yüzyıllar arasında hem merkezileşme sürecinin oluşumunu açıklamak hem de modern devlete dair ayırıcı özelliklerin erken dönem dinamiklerini tespit etmek yönünden önem taşımaktadır. Fransa'da modern devletin oluşumuna giden yolda, merkezileşme sürecinin ortaya çıkışı analiz edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is the emergence and formation of the centralization process in France between the 11th and 14th centuries. In this study, the Capet Dynasty Period, between the 987 and 1328, in France is discussed by dividing it into two periods in terms of the centralization process: The First Capetians Period, between 987 and 1180, can be described as the period in which the preparatory conditions for the centralization process were formed in France. However, the process of centralization has not yet emerged in this period. The Capetians Period, between 1180 and 1328, can be described as the period in which the centralization process emerged in France in terms of the administrative apparatus, administrative organization and administrative institutionalization process. The approaches of Stein Rokkan (1921 – 1979) and Maurice Hauriou (1856 – 1929) were chosen as the theoretical basis in order to explain the preparatory conditions of the centralization process and the emergence of the centralization process between the 11th and 14th centuries, which showed the transition process from the pre-modern period to the modern period in France. Rokkan's main variables (economic and cultural) and style of analysis (configuration of factors) are used to analyze the preparatory conditions for the centralization process in France between the 11th and 13th centuries. Hauriou's theory of institution is used to analyze the emergence of the centralization process in terms of administrative apparatus, administrative organization and administrative institutionalization in France between 13th and 14th centuries. The study is important in terms of both explaining the emergence and formation of the centralization process in France between the 11th and 14th centuries and determining the early dynamics of the distinctive features of the modern state. On the way to the formation of the modern state in France, the emergence of the centralization process is analyzed.