The Basque country: A historical case of ethnic nationalism and impact of state policies in Spain
  1. Tez No: 53892
  2. Yazar: FATMA GÜL TAŞDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜNAY G. ÖZDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Political Science, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
ÖZET Günümüz İspanya'sı, onyedi özerk bölgenin oluşturduğu bir devlettir. Fakat, bu nihai duruma gelene kadar, İspanya'nın devlet ve ulus oluşturma çabalan büyük zorluklara ve kesintilere uğramıştır. 17. yüzyılda devlet oluşturma adına yapılan merkezileştirme çabalan özellikle, yüzyıllar boyunca belli oranda özerk olan -Bask Ülkesi ve Katalonya gibi-“tarihi”bölgelerin merkeze karşı tepkilerine neden olmuştur. Bu, özellikle Bask ülkesinde liberalleşme ve yenileşme gibi düşüncelere karşı olan geleneksel yapı yanlısı din adamlarının öncülüğünde aynca Karlist Savaşlarına neden olmuştur. Katalonya ise bu tepkisini 1640 yılında başansız bir ayaklanma ile göstermiştir. 17. ve 18. yüzyıllarda merkezi devlet oluşturma çabalannm, diğer Avrupa ülkelerine ve özellikle Fransa'ya oranla başanlı olamamasının İspanya' ya özgü özellikleri vardır. İspanya'da devletin merkezileşme süreci, 19.yüzyılda ortaya çıkan milliyetçilik hareketlerinden önce başlamıştı. 19.yüzyılda ise, İspanya, büyük bir imparatorluğu yitirmiş, geçmişte yaşadığı altın devrini geride bırakmış, ekonomik devrimini yapamamış, devlet kurumlannı yerleştirememiş ve çeşitli ideolojik akımlann birbiriyle sürtüştüğü (laiklik-dinciük, monarşistler-cumhuriyetçiler, gelenekselciler-liberaller) bir ülke durumundaydı ve bu koşullarda İspanya'nın ulus oluşturma çabalan da başanya ulaşamamıştı. Basklar, Kastilya'ya bağlı, ekonomik açıdan zengin, özerk bir bölgeydi ve İspanya'nın merkezi devlet kurma çabalanna değin, Kastilya ile hiç sorunlan olmamıştı. Fakat, Madrid'deki merkezi devlet yapılanması adına mali ve idari yönetim vıhaklarının büyük kısmını merkezi devlete devretmeye zorlanmaları ve Bask özerk bölgesine tanınan tarihi ayrıcalıkların da (Jueros) bu çerçevede asgariye indirilmesi, Bask milliyetçiliğinin temellerini oluşturmaktadır. Basklann ırkçı (ethnocentric) yaklaşımı da Bask milliyetçiliğinin başlangıçtaki motorunu oluşturmuştur. 1931 'de kurulan Il.Cumhuriyet ile tarihi bölgelere anayasal özerklik verilmiş, fakat bu 1936' da başlayan ve yaklaşık 40 yıl süren Franko Dönemi'yle sona ermişti. Bu dönemde, tüm bölgesel milliyetçilik hareketleri sert biçimde bastırılmıştır. 1975 'de Franko rejiminin sona ermesi ve İspanya' nm hızla demokratikleşme sürecine girmesiyle birlikte, 1978'de anayasa yapılmış ve bu anayasa ile İspanya'da devlet radikal bir yeniden yapılanma sürecine girmiştir. Buna göre, İspanya 17 özerk bölgeye ayrılacak ve her bölge kendi özerklik kanununu merkezle (Madrid) görüşerek elde edecekti ve bu özerklik kanunları anayasanın güvencesi altoda olup, ulusal hükümet ve ulusal parlamento taraflndan tek taraflı olarak değiştirilemeyecekti. Bu bağlamda, özellikle Franko döneminde ağır bir baskı rejimi uygulanan Bask ülkesinin, başlangıçta tarihi ve kültürel haklarını savunmak için ortaya çıkan ETA örgütü, daha sonra radikal akımların etkisi ile, anayasa gereğince zaten Bask halkına sağlanan tüm demokratik haklan dikkate almaksızın, ayrılıkçı bir anlayışa yönelmiş ve bu amacına ulaşmak için terör uygulamıştır. Bugün, özellikle bir azınlık olarak tüm demokratik haklarına sahip olan Bask halkının, büyük bir çoğunluğu İspanya ulusal hükümetini desteklemekte ve kendi özerklik kanunları olan Guernica Kanunu ile oluşturulan statükodan memnundurlar. Fakat % 1 5 oranındaki bir kesim, hala, bu radikal ve ayrılıkçı terör örgütü ETA' ya destek olmaktadır. vu
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Spain is a state, consisting of 17 autonomous regions. However, Spain had faced many difficulties and interruptions till having this final state-structure. Initially, Spain had historically autonomous regions like the Basque Country and Catalonia. In the seventeenth century, centralizing attempts made in the name of state-building had caused strong reactions from the historical regions of the periphery. In the Basque Country, the traditionalist clericals who were opposed to opinions of liberalization and modernization led to the Carlist Wars. Catalonia had only displaced its reactions by attempting a failed uprising in 1640. The failure of the efforts, made for the state-building in Spain in the 17th and 18th centuries had sui generis features for Spain, when compared to other European countries, especially France. The state-building efforts of Spain began before the age of nationalism, that arose in the 19th century. In the 19th century, however, Spain was a country which had lost a vast empire and left its golden age in the past. She had neither realized economic revolution nor consolidated her state institutions. She could not become successful at nation-building, either. The Basque Country, which was a wealthy and autonomous region, belonged to the kingdom of Castile; and till Spain's efforts of building central state, the Basques had no strife with Castile. However, the pressures on the Basques to transfer their fiscal and administrative rights and traditional privileges (fueros) to the central state in Madrid, were the real causes of the Basque nationalism. viiiMeanwhile, the ethnocentric approach of the Basques had become the motor of the early Basque nationalism. In 1931 under the Second Republic, the historical regions had obtained autonomy. However, the fourty years of Franco Regime interrupted the process. Under this regime, all the regional and nationalist actions were suppressed severely. However, the Franco Regime ended in 1975 and Spain achieved the transition to democracy immediately. The new constitution was formed in 1978 and in Spain was started a radical state-restructuring process. By that, Spain would become 17 autonomous regions and each would negotiate its own autonomous statute with Madrid which would be guaranteed under the Constitution and could never be altered by the national government and parliament unilaterally. From that point of view, ETA, which first appeared in 1958 under the Franco Regime as a defender of the oppressed Basque people's cultural and historical rights, has adopted separatist tendencies and applied terror to obtain its aim, however, without taking into consideration that the Basque people later in the 1980s obtained its own democratic rights according to the new constitution after transition to democracy. Today, the majority of the Basque people, who have all the democratic rights especially as an important minority, support the national government in Madrid in the name of Spain and are content with the status quo, established by the Statute of Guernica of their own. However, 15 % of the Basque people still support the radical, separatist terror organization of ETA. ix