Investigating the role of verbal episodic memory and judgement of learning in Obsessive-Compulsive Disorder: Effects of cognitive behavioral therapy
Obsesif-Kompulsif Bozukluk'ta sözel epizodik bellek ve öğrenme değerlendirmesinin rolünün incelenmesi: Bilişsel davranışçı terapinin etkileri
- Tez No: 836846
- Danışmanlar: PROF. DR. METEHAN IRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişsel Nöropsikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Obsesif Kompulsif Bozukluktaki (OKB) bellek performansının ve belleğe güvenin nasıl olduğuna ilişkin sonuçlar çelişkilidir. Bununla birlikte, bazı çalışmalar, hastalarla kontrol grubu arasında bellek doğruluğunda fark olmadığını göstermiştir, ancak OKB grubunda belleğe olan güvenin değiştiği gözlemlenmiştir. Bellekle ilgili bu çelişkili bulgulara rağmen, neredeyse genel sonuç, bu hastaların düşük üst bilişsel değerlendirmeye sahip olduğu yönündedir. Bu, üst bilişsel süreçlerin OKB'li bireylerdeki bilişsel bozukluğun altında yatan neden olabileceğini düşündürmektedir. Ayrıca, bilişsel davranışçı terapinin (BDT) bir kişinin bilişsel performansına yönelik bakış açısını ve güvenini iyileştirmiş olabileceği öne sürülmüştür. Bu çalışmanın amacı, OKB durumunda sözel olaysal belleğin ve üstbilişsel değerlendirmelerin (ÖK) rolünü araştırmak ve BDT sonrasındaki değişiklikleri incelemektir. Bu amaçla, 46 OKB teşhisi konmuş ve 50 kontrol olmak üzere toplam 96 katılımcıdan klinik ölçümler alındı ve sözel olaysal bellek performansı ile ÖK değerlendirmelerinin ölçüldüğü deneysel bir görevi tamamlamaları istendi. Bütün bu ölçümler, OKB grubundan, hem 10 seanslık BDT öncesinde hem de BDT sonrasında alındı. Aynı şekilde, yaş, eğitim ve cinsiyet değişkenleri açısından OKB grubuyla eşleştirilmiş sağlıklı kontrol grubundan da aynı ölçümler alındı. Sonuç olarak, BDT sonrasında OKB grubunun ÖK değerlendirmelerinde ve doğruluk oranlarında artış gözlemlenirken, böyle bir farklılık bellek performanslarında gözlenmedi.
Özet (Çeviri)
Studies investigating memory processes and memory confidence in obsessive-compulsive disorder (OCD) provided equivocal results. Besides these contradictory findings about memory and memory confidence, it is an almost generally accepted finding that metacognition and meta-memory processes are the central cognitive problems in OCD. It was also proposed that metacognitive processes may cause cognitive impairment in individuals with OCD. Moreover, it has been suggested that CBT may have improved one's perspective and confidence in one's cognitive performance. This study aimed to investigate the role of verbal episodic memory and metacognitive judgments (judgment of learning: JOL) in OCD, and to examine changes after cognitive behavioral therapy (CBT). For this purpose, clinical measurements were obtained from a total of 96 participants, including 46 individuals diagnosed with OCD and 50 controls. They were asked to complete an experimental task assessing verbal episodic memory performance and OCD evaluations. All of these measurements were collected from the OCD group both before and after 10 sessions of CBT. Likewise, the same measurements were taken from the healthy control group matched with the OCD group in terms of age, education, and gender. As a result, after CBT, an increase was observed in the JOL judgments and accuracy of the OCD group, while such a difference was not observed in their memory performances.