Yaratıcı yazma becerisinin kazandırılmasında yaratıcı drama kullanımı
The effect of creative drama in teaching creative writing skills
  1. Tez No: 836857
  2. Yazar: GÜLBİKE YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSA ÇİFCİ, PROF. DR. BAŞAK UYSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 304
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkçe Öğretmenliği 1. sınıf öğrencilerinin yaratıcı drama yöntemi kullanılarak yaratıcı yazma becerilerini geliştirmektir. Araştırma nicel ve nitel yöntemlerin birlikte kullanıldığı iç içe gömülü desenle gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların yaratıcı yazma düzeylerini tespit etmek için Yaratıcı Yazma Değerlendirme Formu kullanılmıştır. Katılımcıların süreç başında, süreç boyunca ve süreç sonunda yazmış oldukları metinleri detaylı olarak incelemek için Yaratıcılık Bileşenleri kullanılmıştır. Araştırmanın verileri, Yaratıcı Drama Değerlendirme Formu, Yaratıcılık Bileşenleri, katılımcıların süreç boyunca yazdıkları metinler, araştırmacı notları, odak grup görüşmelerinden oluşmaktadır. Verilerin Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi ve içerik analizi ile çözümlendiği tek deneysel gruplu deneysel müdahale sonunda Türkçe Öğretmenliği 1. sınıf öğrencilerin yaratıcı yazma yöntemiyle planlanan yaratıcı yazma uygulamalarının olumlu etkisi olduğu istatistiksel olarak kanıtlanmıştır. Araştırmada katılımcıların süreç boyunca yazmış oldukları metinlerdeki yaratıcılık bileşenlerinin sonuç metinlerinden daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Katılımcıların yaratıcı yazmaya yönelik görüşleri, yazmaya yönelik tutumları süreç içerisinde olumlu olarak değiştiği sonucuna ulaşılmıştır. Katılımcıların betimleme ve benzetme, olay örgüsü, karakter yaratma gibi konularda gelişim gösterdikleri sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre yaratıcı drama yönteminin yaratıcı yazma becerilerini geliştirilmesi amacıyla farklı sınıf düzeylerinde öğretmen adaylarının yaratıcı yazma becerilerinin geliştirilmesinde kullanılabileceği düşünülmektedir. Aynı zamanda yaratıcı yazma konusu bulma, olay örgüsü oluşturma ve karakter yaratma gibi konularda zorlanan öğretmen adayları için yaratıcı drama temelli yaratıcı yazma uygulamalarının kullanılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to improve the creative writing skills of first-year Turkish Language Teaching students by using creative drama method. The research was conducted with a nested embedded design in which quantitative and qualitative methods were used together. The Creative Writing Assessment Form was used to determine the creative writing levels of the participants. Creativity Components were used to examine the texts written by the participants at the beginning, during and at the end of the process in detail. The data of the study consisted of the Creative Drama Assessment Form, Creativity Components, the texts written by the participants during the process, video recordings, researcher notes, and focus group interviews. At the end of the experimental intervention with a single experimental group in which the data were analyzed with Wilcoxon Signed Rank Test and content analysis, it was statistically proven that the creative writing practices planned with the creative writing method had a positive effect on the 1st grade Turkish Language Teaching students. In the study, it was determined that the creativity components in the texts written by the participants during the process were more than the final texts. It was concluded that the participants' views on creative writing and their attitudes towards writing changed positively during the process. It was concluded that the participants improved in subjects such as description and analogy, plot, character creation. According to the results of the research, it is thought that creative drama method can be used to develop creative writing skills of pre-service teachers at different grade levels in order to develop creative writing skills. At the same time, it is thought that creative drama-based creative writing practices can be used for pre-service teachers who have difficulty in finding a creative writing topic, creating a plot and creating a character.