Türkiye'de devletin dijital dönüşümü
Digital transformation of the state in Turkey
  1. Tez No: 836856
  2. Yazar: SEMİH ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET CEM OĞULTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Science and Technology, Political Science, Communication Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Dijital teknolojilerin hızla gelişmesi, modern toplumların birçok alanında köklü değişimlerin yaşanmasına neden olmuştur. Bilgi ve iletişim teknolojilerindeki ilerlemeler, insanların günlük yaşamını derinden etkilemiş ve devletlerin kamu hizmetlerini sunma yöntemlerinde dönüşümler meydana getirmiştir. Bu dönüşüm, dijital teknolojilerin kamu yönetimi süreçlerine entegre edildiği, vatandaşlarla etkileşimi kolaylaştıran ve verimliliği arttıran bir süreç olan devletin dijital dönüşümü kavramını ortaya çıkarmıştır. Türkiye, bu küresel değişimlere ayak uydurma ve hızlı bir şekilde gelişme potansiyelini değerlendirme amacıyla devletin dijital dönüşümünü bir öncelik olarak benimsemiştir. Türkiye'deki devletin dijital dönüşümü, birçok alanda somut sonuçlar doğurmuştur. Örneğin, e-Devlet uygulamalarının yaygınlaşmasıyla birlikte, vatandaşlar artık kamu hizmetlerine daha kolay ve hızlı bir şekilde erişebilmekte ve bürokratik işlemlerdeki zaman kaybı azalmaktadır. E-Devlet kapısı üzerinden vergi ödemeleri, sağlık hizmetlerine erişim, belediye hizmetlerinin takibi gibi birçok işlem artık elektronik ortamda gerçekleştirilebilmektedir. Ayrıca, dijitalleşme süreciyle birlikte, kamu kurumları arasındaki veri paylaşımı artmakta ve bu da kamu hizmetlerinin kalitesinin ve verimliliğinin artmasına katkı sağlamaktadır.o Ancak, Türkiye'deki devletin dijital dönüşümü önünde bazı zorluklar da bulunmaktadır. Bu zorluklar arasında, dijital altyapının yetersizliği, dijital becerilerin geliştirilmesi ihtiyacı ve siber güvenlik riskleri sayılabilir. Bu çalışmada Türkiye Cumhuriyeti devletinin dijital dönüşüm alanında yaptığı çalışmalara değinilmiş, nicel bir araştırma aracılığıyla bu çalışmaların toplum nezdinde geri dönüşleri alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The rapid development of digital technologies has led to profound changes in various aspects of modern societies. Advances in information and communication technologies have deeply impacted people's daily lives and brought about transformations in the ways governments provide public services. This transformation has given rise to the concept of the digital transformation of the state, which involves the integration of digital technologies into public administration processes, facilitating interaction with citizens, and enhancing efficiency. Turkey has embraced the digital transformation of the state as a priority in order to adapt to these global changes and exploit its rapid development potential. The digital transformation of the state in Turkey has yielded tangible results in many areas. For instance, with the widespread adoption of e-government applications, citizens can now access public services more easily and quickly, reducing bureaucratic delays. Many transactions, such as tax payments, access to healthcare services, and tracking municipal services, can now be conducted electronically. Additionally, the process of digitalization has increased data sharing among public institutions, contributing to the improvement of the quality and efficiency of public services. However, there are also challenges facing the digital transformation of the state in Turkey. These challenges include insufficient digital infrastructure, the need to develop digital skills, and cybersecurity risks. This study discusses the efforts of the Republic of Turkey in the field of digital transformation and examines their impact on society through quantitative research