Kerpe yabancı tür ağaçlamalarında alt floranın çevre vejetasyonu ve kendi aralarında karşılaştırılması
- Tez No: 83688
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN SEKENDİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZ KERPE YABANCI TÜR AĞAÇLAMALARINDA ALT FLORANIN ÇEVRE VEJETASYONU VE KENDİ ARALARINDA KARŞILAŞTIRILMASI Ahmet KARAOĞLAN Balıkesir Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Biyoloji Eğitimi Bölümü (Yüksek Lisans Tezi / Tez Danışmanı: Prof. Dr. Orhan A. SEKENDİZ) Balıkesir, 1999 Kerpe ağaçlandırma alam, Marmara Bölgesinin doğusunda, Kocaeli yarımadasında yer almaktadır. Kerpe ağaçlandırma alanı,“TUR 71/521 Endüstriyel Ormancılık Plantasyonları”ile uygulamaya konulmuş bir Birleşmiş Milletler, Gıda Tarım Teşkilatı F.A.O. projesidir. Bu proje çerçevesinde hızlı gelişen yabancı türlerden Pinus radiata ile Pinus pinaster ağaçlamaları yapılmıştır. Araştırma alanından toplanan bitki "örneklerinin değerlendirilmesi sonucu Pinus radiata ağaçlamasının yapıldığı bölmede 11 familya ve bu familyalara ait 18 cins ve 20 takson tespit edilmiştir. Pinus pinaster ağaçlandırılmasının yapıldığı bölmede 12 familya, bu familyalara ait 16 cins ve 16 takson tespit edilmiştir. Pinus radiata bölmesinde, Pinus pinaster bölmesinden farklı olarak 1 familya, 5 cins ve 6 takson tespit edilmiştir. Pinus pinaster bölmesinde Pinus radiata bölmesinden farklı olarak 2 familya, 3 cins ve 3 takson tespit edilmiştir Doğal vejetasyon alanında alt floraya rastlanmamıştır ANAHTAR KELİMELER: Kerpe / Pinus radiata ! Pinus pinaster ! Doğal Vejetasyon / Flora 11
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A STUDY ON SELF-COMPARTSON OF UNDERFLORA AND COMPARISON WITH NATURAL VEGETATION IN NON-NATURAL PLANTATION IN KERPE Ahmet KARAOGLAN Balıkesir University, Institute of Science, Department of Biology Education (M.Sc. Thesis / Supervisor: Prof. Dr. Orhan A. SEKENDİZ) Balıkesir, 1999 Kerpe plantation area is situated in Kocaeli peninsula in north Marmara region. This area which is a project of United Nation and Food Agriculture Organisation (FAO) was established according to the project of“TUR 71/521 Industrial Forest Plantations”For this project, the plantations of Finns radiata and Firms pinaster, which are fast growing trees were carried out in Kerpe. 11 families and 18 genus and total 20 taxa, which belong to this corresponding families were identified from the determination of specimens obtained from underflora of Pinus radiata plantation area. On the other hand, 16 genus and total 1 6 taxa that belong to 1 2 families were determined from the area of plantations of Pinus pinaster. Although Pinus radiata and Pinus pinaster underflora are more or less similar, some different taxas were determined in both area. Tn Pinus radiata plantation area, different 6 taxa of 5 genus in 1 family were determined. However, 3 taxa of 3 genus in 2 family were found in only Pinus pinaster plantation area. In natural vegetation area, underflora could not be come across KEY WORDS: Kerpe / Pinus radiata I Pinus pinaster I Natural Vegetation / Flora iii