Tekirdağ, Kırklareli (Lalapaşa İlçesi) illri thymus türleri üzerine morfolojik araştırmalar
Morphological researches on the thymus species in Tekirdağ and Kırklareli (Lalapaşa)
- Tez No: 83690
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLENDAM TÜMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZ TEKİRDAĞ, KIRKLARELİ (LALAPAŞA İLÇESİ) İLLERİ TÜRLERİ ÜZERİNE MORFOLOJİK ARAŞTIRMALAR Meltem KOYUNCU Balıkesir Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Biyoloji Eğitimi Anabilim Dalı ( Y. Lisans Tezi / Tez Danışmanı : Prof. Dr. Gülendam TÜMEN ) Balıkesir 1999 Bu çalışmamızda Tekirdağ ve Kırklareli çevresinde yetişen Thymus türleri morfolojik yönden incelenmiştir. Araştırmalarımızın sonucunda bu bölgede ikisi endemik olan 7 Thymus türünün ve 9 taksonun yetiştiğini saptadık. Bu taksonlar Thymus longicaulis C. Presi subsp. longicaulis var. subisophyllus (Borbas) Jalas, Thymus longicaulis C. Presi sııbsp. chaubardii (Boiss and Held. ex. fil.) Jalas, Thymus sibthorpii Bentham, Thymus atticus Celak, Thymus zygioides Griseb. var. zygioides, Thymus zygioides Griseb. var. lycanonicus (Celak) Ronniger, Thymus striatus Vahi var. interruptus, Thymus aznavourii Velen, Thymus comptus Friv Morfolojik çalışmalarda türlerin ayrıntılı tanımları verilip, karakteristik özelikleri açıklanmıştır. Bitkilerin genel görünüşleri, yaprak, brakte, kaliks ve korolla şekilleri ilave edilmiştir Thymus aznavourii, Thymus longicaulis subsp. chaubardii var. chaubardii Tekirdağ ve Kırklareli çevresinden ilk kez toplanmıştır (Flora of Turkey 'deki kayıtlara göre). Thymus zygioides var. zygioides 'in Tekirdağ çevresinde en yaygın tür olduğu gözlenmiştir. ANAHTAR SÖZCÜKLER : Labiatae / Thymus I Morfoloji
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MORPHOLOGICAL RESEARCHES ON THE THYMUS SPE TEKİRDA? AND KIRKLARELİ (LALAPAŞA) Meltem KOYUNCU Balıkesir University, Instute of Science, Department of Biology Education ( M.Sc Thesis / Supervisor : Prof. Dr. Gülendam TÜMEN ) Balıkesir -Turkey 1999 In this study, the Thymus, species growing around Tekirdağ and Kırklareli have been morphologically investigated. Seven Thymus species and altogether nine taxa of which two endemic were found to be native to the area. These are ; Thymus longicaulis C. Presl subs, longicaulis var. subisophullus (Borbas) Jalas, Thymus longicaulis C. Presl subsp. chaubardii (Boiss and Held. ex. fil.) Jalas, Thymus sithorpii Bentham, Thymus atticus Celak, Thymus zygioides Griseb var. zygioides. Thymus zygioides Griseb. var. lycaonicus (Celak) Ronniger, Thymus striatus Vahi. var. interruptus, Thymus aznavorii Velen, Thymus comptus Friv. The detailed descriptions and characteristic features of the species were given in the morphological studies. General appearence of plants, leaf, bract, calyx and corolla are also given. Thymus aznavorii, Thymus longicaulis subsp. chavbardii var. chavbardii has been collected in the vicinity of Tekirdağ and Kırklareli for the first time compared in the records in the Flora of Turkey, Thymus zygioides var. zygioides has been observed to be the most widespread species around Tekirdağ. KEY WORDS : Labiatae / Thymus I Morphology