The impact of information sharing on early supplier negotiations
Bilgi Paylaşımının Erken Tedarikçi Müzakerelerine Etkisi
- Tez No: 836897
- Danışmanlar: DR. LEOPOLD RİED, DR. FRANK STELLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Erasmus Universiteit Rotterdam
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Tedarikçi seçimi, şirketlerin finansal ve operasyonel performansları üzerinde büyük etkisi olan, oldukça fazla zaman ve çaba gerektiren bir süreçtir. Pek çok durumda, söz konusu tedarikçiler, alıcıyla kurulmuş bir ilişki/geçmiş olmaksızın tamamen yeni tedarikçiler olabilir. Sonuç olarak, müzakere sürecinde alıcılar ve yeni tedarikçiler arasındaki etkileşimin güven inşasını ve müzakere sonucunu nasıl etkileyebileceğini daha iyi anlama ihtiyacı ortaya çıkıyor. Bu ihtiyaca katkıda bulunan bu makale, tedarikçilerin bilgi paylaşımı ve karşılıklılık derecesinin, alıcıların tedarikçilere yönelik algılanan güveni ve algılanan müzakere sonucu üzerindeki etkisine odaklanmaktadır. Araştırma, ilişkinin olgunlaşmamış olduğu dönemde alıcıların tutumlarını daha iyi anlamak ve mevcut literatüre benzersiz bir şekilde katkıda bulunmak için müzakerelerin ilk aşamasına odaklanmaktadır. Prolific'ten tedarikçi pazarlığı deneyimine sahip 99 katılımcıyı toplayan bir vinyet (vignette) çalışması yürüterek ve ayrıca konuyla ilgili daha derin içgörüler elde etmek için 4 satın alma uzmanıyla görüşmeler yaparak, çok yöntemli bir yaklaşım kullanılmıştır. Bilgi paylaşımının algılanan müzakere sonucu ve algılanan güven üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olduğu bulunmuştur. Karşılıklılık, bilgi paylaşımı ve güven arasındaki ilişkiyi düzenleyici bulunmamakla birlikte, güven üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Son olarak, güvenin, bilgi paylaşımı ile algılanan müzakere sonucu arasındaki ilişkiye (kısmen) aracılık ettiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Supplier selection is a process that tends to take up considerable time and effort, while having a huge impact on companies' financial and operational performances. In many instances the suppliers in consideration can be completely new ones, without an established relationship/history with the buyer. Consequently, there arises a need to better understand how the interaction between buyers and new suppliers during the negotiation process can impact the building of trust and negotiation outcome. Contributing to this need, this paper focuses on the impact of the extent of suppliers' information sharing and reciprocity on buyers' perceived trust towards the suppliers as well as the perceived negotiation outcome. The research focuses on the early phase of negotiations to better understand buyers' attitudes when the relationship is immature and to contribute to the existing literature in a unique way. A multi-method approach is used by conducting a vignette study, recruiting 99 respondents with supplier negotiation experience from Prolific, as well as conducting interviews with 4 procurement professionals to gain deeper insights into the topic. It is found that information sharing has a significant impact on the perceived negotiation outcome as well as perceived trust. Although reciprocity is not found to moderate the relationship between information sharing and trust, it has a significant impact on trust. Finally, trust is found to (partially) mediate the relationship between information sharing and perceived negotiation outcome.