The effect of business intelligence on the development of human resources in Jordanian banks
Ürdün bankalarında iş zekalarının insan kaynaklarının gelişimine etkisi
  1. Tez No: 836900
  2. Yazar: AHMAD YAHIA AHMAD ALOMARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ÇENGEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma, Ürdün bankalarının insan kaynaklarını yönetmek için iş zekası sistemlerinin nasıl benimsendiğini ve kullanıldığını incelemeyi ve bu bankaların insan sermayesini geliştirmede etkili olan stratejileri belirlemeyi amaçlamıştır. Araştırma, stratejik bir öncelik olarak insan sermayesinin geliştirilmesi açısından iş zekası sistemlerinin önemini vurguluyor. Ayrıca, örneklem kitlesi arasında incelenen değişkenlerin bilgisini ve uygulamasını geliştirmek için öneriler sunulmaktadır. Bu araştırmada, Ürdün'deki erkek ve kadın banka çalışanlarından bilgi toplamak için tanımlayıcı ve analitik bir metodoloji kullanılmıştır. Verilerin toplanması amacıyla, araştırmacı tarafından tasarlanan bir anket çalışma katılımcılarına dağıtılmış ve toplam 350 anket uygulanmıştır. Daha sonra toplanan veriler SPSS yazılımı kullanılarak analiz edildi. Çalışma, çevrimiçi analitik işleme, iş performansı yönetimi ve rekabet istihbaratının, çalışma örneğinin görüşüne göre orta derecede uygulandığını buldu. Çalışanların görüşlerine göre çalışanların bilgisi, deneyimi, becerileri, değeri ve eğitiminin yanı sıra buluş ve yenilikçiliğin de orta düzeyde uygulandığı tespit edildi. Çalışma ayrıca, bağımsız değişken olan iş zekası ve bağımlı değişken olan insan sermayesi gelişiminin ortalama uygulamasının orta derecede olduğunu ortaya koydu. Çalışma, iş zekasının çalışanların bilgi, deneyim ve becerileri üzerinde istatistiksel olarak anlamlı pozitif bir etkisi olduğunu ortaya koydu. , eğitim ve inovasyon. Çoklu regresyon analizi aynı zamanda bağımsız değişkenlerin her birinin (çevrimiçi analitik işlem, iş performansı yönetimi ve rekabetçi zeka) insan kaynakları gelişimi üzerinde anlamlı olumlu etkisini doğruladı. Özetle, çalışma, insan kaynaklarının gelişiminin düzeyini araştırmayı amaçladı. İnsan kaynaklarını yönetmek için Ürdün bankalarında iş zekasının benimsenmesi ve insan sermayesinin geliştirilmesi için etkili yöntemler belirlendi. Çalışmanın sonuçları, insan sermayesi gelişimini artırmak için iş zekasının stratejik bir araç olarak önemini vurguladı ve seçilen örneklem arasında bilgi ve uygulamanın iyileştirilmesine yönelik öneriler sağladı.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine how business intelligence systems are adopted and utilized by Jordanian banks to manage their human resources, and to identify strategies that are effective in developing the human capital of these banks. The research highlights the significance of business intelligence systems in terms of improving human capital development as a strategic priority. Furthermore, recommendations are provided to enhance the knowledge and implementation of the variables under investigation among the sample population. In this research, a descriptive and analytical methodology was employed to gather information from male and female bank workers in Jordan. To collect the data, a questionnaire designed by the researcher was distributed among the study participants, with a total of 350 surveys being administered. The collected data was subsequently analyzed using the SPSS software. The study found that online analytical processing, business performance management, and competitive intelligence were moderately practiced according to the opinion of the study sample. Employee knowledge, experience, skills, value, and training, as well as invention and innovation, were also found to be moderately practiced according to employees' opinions. The study also revealed that the average practice of the independent variable, business intelligence, and the dependent variable, human capital development, were both of a medium degree. The study demonstrated a statistically significant positive effect of business intelligence on employee knowledge, experience, skills, training, and innovation.The multiple regression analysis also confirmed a significant positive effect of each of the independent variables (online analytical processing, business performance management, and competitive intelligence) on human resource development. In summary, the study aimed to investigate the level of business intelligence adoption in Jordanian banks for managing human resources and identified effective methods for developing human capital. The study's results highlighted the importance of business intelligence as a strategic tool for enhancing human capital development and provided recommendations for improving knowledge and application among the selected sample. Keyword: Business Intelligence, Development of Human Resources, Competitive Intelligence, Knowledge of employees, Business Performance Management, Online Analytical Processing, Staff experience, Skill staff, Training, Innovation and renewal.