Biosynthesis of silver nanoparticles and testing their antibiofilm activity against extended-spectrum beta-lactamase producer Klebsiella pneumoniae isolated from Iraqi patients
Gümüş nanoparçacıkların biyosentezi ve Iraklı hastalardan izole edilen genişletilmiş spektrumlu beta-laktamaz üreticisi Klebsiella pneumoniae'ye karşı antibiyofilm aktivitelerinin test edilmesi
- Tez No: 836917
- Danışmanlar: DOÇ. DR. IRMAK POLAT, DR. ÖĞR. ÜYESİ MARWA HAMEED ALKHAFAJI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Genişletilmiş spektrumlu beta-laktamaz (ESBL) enzimleri üreten Enterobacteriaceae suşlarının yaygın olarak ortaya çıkması ve yayılması, etkili enfeksiyon tedavisi için büyük bir tehdit oluşturmaktadır. Bu kritik konuyu ele almak için bu çalışma, nanoteknolojinin çözüm potansiyelini keşfetmeyi amaçlamıştır. Araştırma özellikle 100 klinik örnekten elde edilen Klebsiella pneumoniae izolatlarının izolasyonunu ve analizini içermektedir. Birincil amaç bu izolatlar arasında ESBL üretimini tespit etmektir. Bu araştırmanın sonuçları, 100 klinik örnekten %37,83'ünün (14 izolat) K. pneumoniae'nin ESBL üreten suşlar olduğunu ortaya çıkarmıştır. Daha sonra, ESBL üreten bu izolatlar, bakteriyel enfeksiyonların kalıcılığına ve virülansına katkıda bulunan önemli bir faktör olan biyofilm oluşturma yeteneklerini değerlendirmek üzere testlere tabi tutulmuştur. Biyofilm oluşumunu değerlendirmek için mikrotitre plaka tahlili ve kongo kırmızı agar olmak üzere iki farklı yöntem kullanılmış ve test edilen izolatların önemli bir kısmı güçlü biyofilm oluşturma yetenekleri sergilemiştir. Eş zamanlı olarak Pseudomonas aeruginosa'nın izole edilmesi amacıyla yerel pazarlardan sistematik olarak çeşitli gıda örnekleri toplanmıştır. Bu spesifik bakteri türü, gümüş nanopartiküllerin (AgNP'ler) biyosentezi için aday olarak seçilmiştir. AgNP'lerin biyosentezi, ortalama 63.02 nm nanoparçacık çapını ortaya çıkaran atomik kuvvet mikroskobu analizi de dahil olmak üzere birçok analitik teknikle titizlikle karakterize edilmiştir. AgNP'lerin sentezi sıcaklık, inkübasyon süresi ve pH gibi önemli parametrelerin değiştirilmesiyle daha da optimize edilmiştir. Deneysel bulgular, gıda kaynaklı P. aeruginosa kullanılarak AgNP'lerin biyosentezi için en uygun koşulların, 48 saat süreyle 37°C'de inkübasyonla birlikte pH seviyesi 5 olduğunu göstermiştir. Sentezlenen AgNP'ler potansiyel anti-biyofilm aktiviteleri açısından değerlendirilmiştir. Bu deneylerin sonuçları, bu nanopartiküllerin, GSBL üreten K. pneumoniae suşları tarafından biyofilm oluşumunun engellenmesinde önemli bir aktivite sergilediğini, dolayısıyla antibiyotiğe dirençli enfeksiyonlarla mücadele için umut verici bir yol sunduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The widespread emergence and dissemination of Enterobacteriaceae strains producing extended-spectrum beta-lactamase (ESBL) enzymes pose a formidable threat to effective infection treatment. To address this critical issue, this study sought to explore the potential of nanotechnology as a solution. Specifically, the research involved the isolation and analysis of Klebsiella pneumoniae isolates obtained from 100 clinical samples. The primary objective was to detect ESBL production among these isolates. The results of this investigation unveiled that out of the 100 clinical samples, 37.83% (14 isolates) of K. pneumoniae were found to be ESBL-producing strains. Subsequently, these ESBL-producing isolates underwent testing to assess their ability to form biofilms, a crucial factor contributing to the persistence and virulence of bacterial infections. Two distinct methods, the microtiter plate assay and congo red agar, were employed to evaluate biofilm formation, and a significant proportion of the tested isolates exhibited strong biofilm-producing capabilities. Concurrently, various food samples were systematically collected from local markets with the aim of isolating Pseudomonas aeruginosa. This specific bacterial strain was chosen as a candidate for the biosynthesis of silver nanoparticles (AgNPs). The biosynthesis of AgNPs was meticulously characterized through multiple analytical techniques, including atomic force microscopy analysis, which revealed an average nanoparticle diameter of 63.02 nm. The synthesis of AgNPs was further optimized by varying crucial parameters such as temperature, incubation period, and pH. The experimental findings indicated that the most favorable conditions for biosynthesis of AgNPs using food-borne P. aeruginosa were a pH level of 5, with incubation at 37°C for a duration of 48 hours. The synthesized AgNPs were assessed for their potential anti-biofilm activity. The results of these experiments demonstrated that these nanoparticles exhibited significant activity in inhibiting the formation of biofilms by ESBL-producing K. pneumoniae strains, thereby offering a promising avenue for combatting antibiotic-resistant infections.