Preterm yenidoğanlarda orogastrik tüp yerleştirme işlemi sırasında anne sütlü emzik, sukrozlu emzik ve emzik kullanımının oluşan ağrıyı azaltmadaki etkisi
The effect of using breast milk pacifier, sucrose pacifier and pacifier in reducing the pain that occurs during orogastric tube insertion in preterm newborns
- Tez No: 836916
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK KONUKBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç: Bu araştırma, 30-34 gestasyon haftasında olan preterm yenidoğanlarda Orogastrik Tüp (OGT) yerleştirme işlemi nedeniyle oluşan ağrıyı azaltmada 3 farklı yöntemin (anne sütlü emzik, sukrozlu emzik ve emzik) ağrıyı azaltmadaki etkinliğini değerlendirmek amacıyla randomize kontrollü (deneysel) olarak yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın evrenini, Şubat 2022-2023 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde tedavi ve bakım amacıyla yatmakta olan 30-34 gestasyon haftası arasında olan 108 preterm yenidoğan oluşturmuştur. Anne sütlü emzik grubu (n=15), sukrozlu emzik grubu (n=15), emzik grubu, (n=15) ve kontrol grubu, (n=28) toplam 73 preterm yenidoğan çalışmanın örneklemini oluşturmuştur. Veri toplama araçları olarak; bebek ve annenin tanıtıcı formu, fizyolojik ölçüm formu ve prematüre bebek ağrı ölçeği (PIPP) kullanılmıştır. Preterm yenidoğanlar video kamera ile OGT yerleştirme işlemi öncesi 5dk, işlem sırası ve sonrası 5dk kayıt altına alınmıştır. Bağımsız grup arasındaki farklılıklar Mann Whitney U analizi ile; üç ve daha fazla grubun ilişki ise Anova testi, varsayım karşılanmadığı durumda ise Kruskal Wallis testi ile analiz yapılmıştır. Farkı yaratan grup ya da grupların belirlenebilmesi için Post Hoc Bonferroni ve Düzeltilmiş Bonferroni testleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was a randomized controlled (trial) study to evaluate the efficacy of 3 different methods (breast milk pacifier, sucrose pacifier and plain pacifier) in reducing the pain caused by the Orogastrıc Tube (OGT) insertion procedure in preterm newborns with 30-34 gestational weeks. Materials and Methods: The study population consisted of 108 preterm newborns between 30-34 weeks of gestation who were hospitalized for treatment and care in the Neonatal Intensive Care Unit of Ankara University Medical Faculty Children's Hospital between February 2022 and 2023. A total of 73 preterm newborns in the breast milk pacifier group (n=15), sucrose pacifier group (n=15), plain pacifier group (n=15) and control group (n=28) constituted the sample of the study. The infant and mother's information form, physiologic measurement form and Premature İnfant Pain Scale (PIPP) were used as data collection tools. Preterm newborns were recorded with a video camera for 5 minutes before, 5 minutes during and 5 minutes after the OGT insertion procedure. Differences between independent groups were analyzed by Mann Whitney U analysis; Anova test was used for the relationship of three or more groups, and Kruskal Wallis test was used when the assumption was not met. Post Hoc Bonferroni and Adjusted Bonferroni tests were performed to determine the group or groups that made the difference.