Trifolium pratense L. (kırmızı yonca) bitkisinin menopozda kullanımı
Use of trifolium pratense L. (red clover) plant in menopause
- Tez No: 836952
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞLAYAN GÜRER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fitoterapi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Geleneksel tıpta bitkiler, eski çağlardan beri çeşitli hastalıkların tedavi edilmesinde kullanılmaktadır. Gelişmekte veya az gelişmekte olan ülkelerdeki nüfusun büyük çoğunluğu birinci basamak sağlık hizmeti olarak bitkisel ilaçlara güvenmekte ve geleneksel tıbba bağımlı hale geldikleri bilinmektedir. Bu çalışmada bitkisel tıbbi ürün olarak kullanılan kırmızı yoncanın (Trifolium pratense L.); fitokimyasal, biyolojik, fitoöstrojenik, fizyolojik ve terapötik etkilerini belirlemek amacıyla Ulusal ve Uluslararası veritabanlarında (Science Direct, Medline, Elsevier, PubMed, Google Akademik, Scopus Index, MDPI, Wiley Online Library, Research Gate, Sopus, Taylor&Francis, Springer Link, Hindawi, Jama, Sagepub, YÖK, Ulusal Tez Merkezi, DergiPark) literatür taraması yapılmıştır. Kırmızı yonca (Trifolium pratense L.) zengin bir izoflavon kaynağı olup daidzein, genistein, formononetin ve biochanin A içeren önemli bir bitkidir. Ayrıca içerdiği izoflavonların antioksidan özelliği, sağlık üzerindeki olumlu etkileri, kronik hastalıkların önlenmesi ve tedavisinde potansiyel kullanımı nedeniyle çok sayıda araştırmaya konu olmaktadır. Menopoz genel olarak kadınlarda 45-55 yaşlar arasında meydana gelen yumurtalık foliküler aktivite azalması nedeniyle bir yıl boyunca adet görülmemesi olarak bilinir. Menopoz östrojen üretimindeki azalma, çarpıntı, sıcak basmaları, yorgunluk, gece terlemeleri, baş ağrıları, uyku bozuklukları, ruh hali bozuklukları ve vajinal atrofi gibi kısa süreli vazomotor semptomlar ile kemik kaybı, bilişsel dengesizlik ve kardiyovasküler hastalıklar gibi daha uzun süreli kronik durumlar dahil olmak üzere birçok rahatsızlığa neden olabilmektedir. Literatür incelenmesinde, kırmızı yonca (Trifolium pratense L.) ile ilgili yapılan meta-analiz ve klinik çalışmaların büyük çoğunluğunda, menopoz semptomlarından sıkıntı çeken kadınların izoflavon ekstresinin kullanımı desteklenmekte ve bu bitki takviyeleri menopoz semptomları için güvenli kabul edilmektedir.
Özet (Çeviri)
In traditional medicine, plants have been used to treat various diseases since ancient times. Majority of the population in developing or less developing countries rely on herbal medicine as primary health care and it is known that they have become dependent on traditional medicine. In this study, red clover (Trifolium pratense L.) used as herbal medicinal product; to determine its phytochemical, biological, phytoestrogenic, physiological and therapeutic effects, in National and International databases (Medline, PubMed, Science Direct, Elsevier, Springer Link, Wiley Online Library, Google Scholar, Scopus Index, MDPI, Research Gate, Sopus, Taylor&Francis, Hindawi, Jama, Sagepub, YÖK, National Thesis Center, DergiPark) literator survey was conducted. Red clover (Trifolium pratense L.) is a rich source of isoflavones and an important plant containing daidzein, genistein, formononetin and biochanin A. In addition, it has been the subject of many studies due to the antioxidant properties of isoflavones, its positive effects on health, and its potential use in the prevention and treatment of chronic diseases. Menopause is generally known as the absence of menstruation for a year due to decreased ovarian follicular activity, which occurs between the ages of 45-55 in women. These include short-term vasomotor symptoms such as decreased estrogen production at menopause, palpitations, hot flashes, fatigue, night sweats, headaches, sleep disturbances, mood disturbances, and vaginal atrophy, as well as longer-term chronic conditions such as bone loss, cognitive instability, and cardiovascular disease. In the literature review, the majority of meta-analysis and clinical studies on red clover (Trifolium pretense L.) support the use of isoflavone extract for women suffering from menopausal symptoms, and these herbal supplements are considered safe for menopausal symptoms.