Algılanan aşırı nitelikliliğin işe yabancılaşma üzerindeki etkisinde örgütsel desteğin aracı rolü
Mediator role of organizational support in the effect of perceived overqualification on alienation to work
  1. Tez No: 836951
  2. Yazar: BEYZA NUR BULBURU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA KIZILOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın amacı algılanan aşırı niteliklilik ve işe yabancılaşma arasındaki ilişkide örgütsel desteğin aracı rol üstlenip üstlenmediğini tespit ederek literatüre katkı sağlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda çalışma Konya ili sağlık kurumlarında faaliyet gösteren 364 idari sağlık personeli üzerinde gerçekleştirilmiştir. Veriler SPSS ve AMOS programları ile analiz edilmiş ve elde edilen bulgular raporlanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre algılanan aşırı nitelikliliğin işe yabancılaşmayı anlamlı ve pozitif yönde; algılanan aşırı niteliklilik örgütsel destek algısını anlamlı ve negatif yönde; örgütsel destek algısı işe yabancılaşmayı anlamlı ve negatif yönde etkilemektedir. Algılanan aşırı niteliklilik ile işe yabancılaşma ilişkisinde örgütsel desteğin aracılık rolü bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to contribute to the literature by determining whether organizational support plays a intermediary role in the relationship between perceived overqualification and work alienation. For this purpose, the study was carried out on 364 administrative health personnel working in health institutions in Konya province. The data were analyzed by SPSS and AMOS softwares and the results that obtained are reported. According to the results, perceived overqualification significantly and positively affects work alienation; perceived overqualification affects the perception of organizational support significantly and negatively; Perception of organizational support significantly and negatively affects work alienation. Organizational support has a mediating role in the relationship between perceived overqualification and work alienation.