Trifolium longidentatum Nabelek bitkisinin izoflavonoitleri yönünden değerlendirilmesi
Investigation on isoflavonoids of Trifolium longidentatum Nabelek
- Tez No: 326234
 - Danışmanlar: PROF. DR. NURGÜN KÜÇÜKBOYACI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
 - Yıl: 2012
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Fitoterapi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 100
Özet
Trifolium türleri çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde halk ilacı olarak kullanılmaktadır. Bu türler arasında Trifolium pratense izoflavonoitlerin önemli doğal bir kaynağıdır. Son yıllarda yapılan araştırmalar göstermiştir ki T. pratense (kırmızı yonca) ekstreleri dört major östrojenik izoflavon genistein, daidzein ve bu bileşiklerin metil eter türevleri olan biokanin A ve formononetin'i yüksek miktarlarda içermektedir. Bundan dolayı, T. pratense ekstreleri selektif östrojen reseptör modülatörleri olarak alternatif hormon replasman tedavisinde ve menapoz şikayetlerinin giderilmesi için T. pratense preparatlarında etkin şekilde kullanılırlar.Trifolium cinsi, Türkiye florasında 130 takson ile temsil edilmekte olup, Trifolium longidentatum'un izoflavonoitleri üzerinde bugüne kadar herhangi bir analitik çalışma yapılmamıştır. Bu çalışmada, T. longidentatum'un topraküstü kısımlarından hazırlanan metanollü ekstrelerde, daidzein, genistein, formononetin ve biokanin A adlı dört izoflavonun HPLC ile miktar tayinleri yapılmıştır. Kromatografik ayırım metanol, asetat tamponu (pH=4.75) ve asetonitril'in mobil faz olarak gradient elüsyonla uygulandığı, Agilent Eclipse XDB-18 (15 cm x 4.6 mm i.d.) ters faz kolon üzerinde gerçekleştirilmiştir. T. longidentatum ekstreleri içindeki daidzein, genistein, formononetin ve biokanin A miktarları sırasıyla % 0.0095, % 0.0056, % 0.0021 ve % 0.0073 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Trifolium species are used in traditional medicine to treat several disorders. Among them, Trifolium pratense are a potent natural source of isoflavonoids. Recent researches have shown that Trifolium pratense (red clover) extracts contain significant high amounts of all the four major estrogenic isoflavones genistein, daidzein, and their methyl ether derivatives biochanin A and formononetin. Therefore, red clover extracts indicate the potential application of red clover preparations for alternative hormone replacement therapy as selective estrogen receptor modulators and in the management of menapouse.Genus Trifolium is represented by 130 taxons in the flora of Turkey and, up to date, no any analytical study has been performed on isoflavonoids of Trifolium longidentatum. In this study, the methanolic extracts prepared from the aerial parts of T. longidentatum have been analyzed to determine the concentrations of four isoflavones, daidzein, genistein, formononetin and biochanin A, by HPLC. Chromatographic separation was carried out by using a mobile phase containing methanol, acetate buffer (pH=4.75) and acetonitrile (gradient elution) on the reversed phase column, Agilent Eclipse XDB-18 (15 cm x 4.6 mm i.d.). The content of daidzein, genistein, formononetin, and biochanin A in the extracts of T. longidentatum were found as 0.0095 %, 0.0056 %, 0.0021 ve 0.0073 %, respectively.