Investigation of effects of extracts from some honey on alpha-glucosidase enzyme activity
Bazı bal ekstraklarının alfa-glukosidaz enzim aktivitesi üzerindeki etkisinin araştırılması
  1. Tez No: 836964
  2. Yazar: OMAR MAL ALLAH DHANNOON DHANNOON
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN EYÜPOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ RIZA TÜFEKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu tezin amacı, bal ekstraktlarının alfa-glukosidaz enzim aktivitesi üzerindeki etkilerini araştırmaktı. Çankırı, Kurşunlu'dan 14 bal örneği toplandı ve enzim üzerindeki etkileri in vitro olarak incelendi. Materyaller ve yöntemler, substrat olarak kullanım tamponu, D.W., numune, alfa-glukosidaz enzimi ve p-nitrofenil-alfa-D-glukopiranosit içeriyordu. Enzim tahlilleri, mikro titre plakalarında gerçekleştirildi ve aktivite, 405 nm'de bir absorbans spektrofotometresi kullanılarak ölçüldü. Enzim inhibisyon testi, diyabet gibi karbonhidrat metabolizması ile ilgili durumlar için spesifik bal ekstraktlarının potansiyel terapötik faydaları hakkında fikir verdi. Sonuçlar ve tartışmalar, K4, K8, K18, K11, K2, K14, K1, K16, K17, K10, K6, K9, K5 ve K6 dahil olmak üzere birçok bal özünün, alfa-glukosidaz enzim aktivitesi üzerinde önemli inhibitör etkiler gösterdiğini ortaya koydu. doza bağlı bir şekilde. Molegro Virtual Docker (MVD) kullanılarak yapılan moleküler yerleştirme çalışmaları, seçilen bileşiklerin alfa-glukosidaz enzimi ile bağlanma afinitesi ve etkileşimleri hakkında fikir verdi. Özellikle Naringenin, Apigenin, Diosmetin, Ferulik asit, 3-(Benziloksi)-4-hidroksibenzaldehit ve Kafeik asit bileşikleri, anahtar amino asitlerle güçlü bağlanma afinitesi göstererek enzimin aktivitesini inhibe etti. Bu tez, potansiyel faydaların anlaşılmasına katkıda bulunur. alfa-glukosidaz enzim aktivitesini modüle etmede spesifik bal özlerinin. Seçilen bileşiklerin inhibe edici etkileri, alfa-glukosidaz eksikliği ile bağlantılı durumlar için değerli terapötik maddeler olarak potansiyellerini göstermektedir. Diyabet ve ilgili durumlar için potansiyel tedaviler olarak etkinliklerini belirlemek için daha fazla deneysel doğrulama gereklidir. Bu bulgular, karbonhidrat metabolizması bozukluklarının yönetiminde alternatif terapilerin veya diyet müdahalelerinin geliştirilmesi için bal özleri gibi doğal bileşikleri keşfetmenin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis was to investigate the effects of honey extracts on alpha-glucosidase enzyme activity. Fourteen honey samples from Kurşunlu, Çankırı, were collected and studied for their impact on the enzyme in vitro. The materials and methods involved the use buffer, D.W., sample, alpha-glucosidase enzyme, and p-nitrophenyl-alpha-D-glucopyranoside as a substrate. Enzyme assays were conducted in microtiter plates, and the activity was measured using an absorbance spectrophotometer at 405 nm. The enzyme inhibition test provided insights into the potential therapeutic benefits of specific honey extracts for conditions related to carbohydrate metabolism, such as diabetes. Results and discussions revealed that several honey extracts, including K4, K8, K18, K11, K2, K14, K1, K16, K17, K10, K6, K9, K5, and K6, demonstrated significant inhibitory effects on alpha-glucosidase enzyme activity in a dose-dependent manner. Molecular docking studies using Molegro Virtual Docker (MVD) provided insights into the binding affinity and interactions of the selected compounds with the alpha-glucosidase enzyme. Notably, compounds Naringenin, Apigenin, Diosmetin, Ferulic acid, 3-(Benzyloxy)-4-hydroxybenzaldehyde, and Caffeic acid, exhibited strong binding affinity with key amino acids, inhibiting the enzyme's activity.This thesis contributes to the understanding of the potential benefits of specific honey extracts in modulating alpha-glucosidase enzyme activity. The inhibitory effects of the selected compounds suggest their potential as valuable therapeutic agents for conditions associated with alpha-glucosidase deficiency. Further experimental validation is necessary to establish their efficacy as potential treatments for diabetes and related conditions. These findings highlight the importance of exploring natural compounds,