Vitamin D seviyelerinin graves hastalığının seyri üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of vitamin D levels on the course of graves disease
  1. Tez No: 836969
  2. Yazar: FATMA AKYOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY ÇAKIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, İç Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Graves hastalığı (GH), Tiroid Uyarıcı Hormon Reseptörüne (TSHR) karşı antikor gelişimi ile karakterize otoimmün bir hastalıktır. Hastalık yönetiminde antitiroid ilaçlar (ATİ) ile medikal, radyoaktif iyot (RAI) ve tiroidektomi ile ablatif tedavi seçenekleri bulunmaktadır. Antiroid ilaç ile tedavi sonrası hastaların ancak 1/3'ünde kalıcı remisyon sağlanabilmektedir. Vitamin D çok sayıda genin ekspresyonunu düzenleyen, immünmodülatör etkileri ile dikkat çeken steroid yapıda bir prohormondur. Otoimmün Tiroid Hastalıkları (OITH) da dahil olmak üzere pek çok otoimmün hastalıkta vitamin D seviyelerinin düşük olduğu gösterilmiştir. Çalışmamızda Graves tanısı alan olguların vitamin D düzeyleri ile otoimmünite, nüks öngördürücü klinik ve laboratuar parametrelerinin ilişkisi ve vitamin D replasmanının hastalık seyrine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Haziran 2017 ile Haziran 2022 tarihleri arasında hastanemiz Endokrinoloji polikliniğinde GH tanısı olan hastalar retrospektif olarak incelendi. TRAb negatif Graves tanısı alan olgular çalışmaya dahil edilmedi. Olgular tanı anındaki serum 25(OH)D düzeylerine göre, Graves oftalmopati varlığına göre ve hastalık seyrinde vitamin D replasmanı alıp almama durumuna göre gruplara ayrıldı. Gruplar klinik, laboratuar ve hastalık seyir parametreleri açısından karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 148 TRAb pozitif yeni tanı Graves hastasının 41'i (%27.20) erkek 107'si (%72.29) kadın, yaş ortalaması 41,09±11,32 idi. Olguların 45'inde (%30.4) vitamin D eksik (
Özet (Çeviri)
Aim: Graves' disease (GH) is an autoimmune disease characterized by the development of antibodies against the Thyroid Stimulating Hormone Receptor (TSHR). In disease management, there are treatment options including medical treatment with antithyroid drugs (ATİ), ablative treatment with radioactive iodine (RAI) and total thyroidectomy. Permanent remission can be achieved in only 1/3 of patients after treatment with antithyroid drugs. Vitamin D is a steroidal prohormone that regulates the expression of many genes and attracts attention with its immunomodulatory effects. Vitamin D levels have been shown to be low in many autoimmune diseases, including Autoimmune Thyroid Diseases (OITH). In our study, we aimed to investigate the relationship between vitamin D levels and clinical and laboratory parameters predictive of autoimmunity and relapse in cases diagnosed with Graves' disease, and the effect of vitamin D replacement to the course of the disease. Materials and Methods: Patients diagnosed with GH in the Endocrinology outpatient clinic of our hospital between June 2017 and June 2022 were examined retrospectively. Cases diagnosed with TRAb-negative Graves were not included in the study. The cases were divided into groups based on serum 25(OH)D levels at diagnosis, the presence of Graves' ophthalmopathy and whether they received vitamin D replacement during the course of the disease. The groups were compared in terms of clinical, laboratory and disease course parameters. Results: Of the 148 TRAb-positive newly diagnosed Graves' patients included in the study, 41 (27.20%) were male and 107 (72.29%) were female and the average age was 41.09±11.32 years. Vitamin D deficiency (