Karınca kolonisi algoritması ile inşaat projesi programının optimize edilmesi
Optimizing the construction project program with the ant colony algorithm
  1. Tez No: 836968
  2. Yazar: CİHAN YENİGÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDAT SEMİH ÇAĞLAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Günümüzde, inşaat sektörü, büyük projelerin karmaşıklığı, bütçe sınırları ve zaman kısıtlamaları gibi bir dizi zorluğa karşı karşıyadır. Bu zorlukların üstesinden gelmek ve projelerin başarılı bir şekilde tamamlanmasını sağlamak, inşaat sektörü için kritik bir ihtiyaçtır. Bu tez, Karınca Kolonisi Algoritması (KKA) ile inşaat projelerinin programlarının optimize edilmesinin nasıl mümkün olabileceğini incelemeyi amaçlamaktadır.Karınca Kolonisi Algoritması, doğal bir fenomen olan karıncaların yem arama davranışını temel alarak geliştirilmiş bir optimizasyon algoritmasıdır. KKA, karıncaların yolları üzerinde feromonlar bırakarak birbirleriyle iletişim kurmaları ve en kısa yolu bulmaları şeklindeki davranışlarını taklit eder. İnşaat projeleri, kaynakların etkin kullanımını, zaman yönetimini ve karmaşık süreçleri içerdiği için, bu projelerin optimize edilmesi zor bir görevdir.Bu tez, KKA'nın inşaat projeleri üzerinde nasıl uygulanabileceğini ve projelerin zaman çizelgelerinin optimize edilmesine nasıl yardımcı olabileceğini araştırmaktadır. KKA, inşaat projelerinin özel gereksinimlerini göz önünde bulundurarak uyarlanabilir ve projenin süreçlerini optimize etmek, kaynakların verimli bir şekilde kullanılmasını sağlamak ve proje tamamlama süresini minimize etmek amacıyla kullanılabilir.Araştırma, KKA'nın inşaat projelerindeki uygulanabilirliğini ve avantajlarını vurgulamaktadır. KKA ile optimize edilen bir inşaat projesinin, projenin bitiş tarihini sıkı bir şekilde takip ederken aynı zamanda kaynakları daha verimli bir şekilde kullanma yeteneğine sahip olduğu bulunmuştur. Bu, projelerin zamanında tamamlanmasını ve maliyetlerin minimize edilmesini sağlar.Ancak, KKA'nın başarılı bir şekilde uygulanabilmesi için uygun modelleme ve parametre ayarlamaları gerekmektedir. Ayrıca, inşaat projelerinin özel gereksinimleri ve kısıtlamaları göz önünde bulundurulmalıdır. Proje yöneticileri ve mühendisler, KKA'yı etkili bir şekilde kullanmak için iyi bir anlayış geliştirmelidir.Sonuç olarak,“Karınca Kolonisi Algoritması İle İnşaat Projesi Programının Optimizasyonu”başlıklı bu tez, inşaat sektöründe proje yönetimi ve zaman çizelgesinin geliştirilmesine yönelik önemli bir katkı sunmaktadır. KKA, inşaat projelerinin daha etkili bir şekilde yönetilmesine ve maliyetlerin minimize edilmesine katkıda bulunabilir. Bu çalışma, inşaat sektöründeki karar vericilere ve proje yöneticilerine, projelerini optimize etme konusunda yeni bir perspektif sunmaktadır ve sektördeki verimliliği artırma potansiyeline sahiptir. İnşaat projelerinin karmaşıklığını yönetmek ve kaynakları en iyi şekilde kullanmak için KKA gibi yenilikçi yaklaşımların önemi büyüktür.
Özet (Çeviri)
In today's construction industry, projects are becoming increasingly complex, facing challenges such as budget constraints and tight timelines. Overcoming these challenges and ensuring the successful completion of construction projects is of paramount importance. This thesis aims to explore how the Ant Colony Algorithm (ACA) can be applied to optimize construction project schedules.The Ant Colony Algorithm is an optimization technique inspired by the foraging behavior of ants, where they communicate by leaving pheromones on their paths to find the shortest route to food sources. Construction projects involve resource management, time constraints, and intricate processes, making their optimization a formidable task.This thesis delves into how ACA can be adapted and applied to meet the specific requirements of construction projects. By mimicking the natural foraging behavior of ants, ACA can optimize project processes, efficiently utilize resources, and minimize project completion times.The research highlights the applicability and advantages of ACA in construction projects. An ACA-optimized construction project can vigilantly track project deadlines while simultaneously optimizing resource allocation. This leads to on-time project completion and cost minimization.Nevertheless, successful implementation of ACA requires careful modeling and parameter adjustments, along with consideration of the unique requirements and constraints of construction projects. Project managers and engineers should develop a solid understanding of ACA to use it effectively.In conclusion,“Optimizing Construction Project Scheduling with Ant Colony Algorithm”offers a significant contribution to project management and scheduling in the construction sector. ACA has the potential to enhance the effective management of construction projects and cost minimization. This study provides a fresh perspective to decision-makers and project managers in the construction sector, offering the potential to increase efficiency. Innovative approaches like ACA are essential to manage the complexity of construction projects and optimize resource utilization.