Fatty acid methyl ester profiling of indicator organisms for microbial source tracking
Mikrobiyal kaynak takibi için indikatör organizmaların yağ asidi metil ester profilinin çıkarılması
  1. Tez No: 836977
  2. Yazar: BERAT ZEKİ HAZNEDAROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METE METİN DURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Villanova University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Fekal kirlilikle ilişkili patojenler, ABD'de ve dünyada birçok su ortamını etkileyen ciddi çevresel sorunlar arasındadır. Çevre Koruma Ajansı'nın (EPA) 2000 Yılı Ulusal Su Kalitesi Envanteri, ABD'deki nehir ve akarsularda su kalitesinin bozulmasının önde gelen nedeni olarak mikrobiyal kirlenmeyi listelemektedir. Sorunu kontrol altına almaya yönelik yaygın çabalara rağmen, fekal kontaminasyon kısmen kontaminasyon kaynaklarını belirlemenin zorluğu nedeniyle devam etmektedir. Olası kaynaklar arasında kanalizasyon taşmaları, yetersiz kanalizasyon arıtımı, arızalı septik sistemler, tarımsal akış ve vahşi yaşam yer almaktadır. Son yıllarda çeşitli mikrobiyal kaynak izleme yöntemleri geliştirilmiş olsa da, bu yöntemlerin hiçbiri mikrobiyal kontaminasyon kaynaklarını tam olarak belirleyememiştir. Buna ek olarak, mevcut MST yöntemleri maliyet, hız ve analiz kolaylığı gibi pratik kısıtlamalarla sınırlandırılmıştır. Bu tez araştırmasının amacı, toplam koliform (TC), fekal koliform (FC) ve Escherichia coli gibi indikatör organizmaların tüm hücre yağ asidi metil esteri (FAME) profillerinin istatistiksel olarak önemli konakçıya özgü farklılıklar gösterdiği ve bu farklılıkların su ortamlarındaki fekal kirlilik kaynaklarını tahmin etmek için kullanılabileceği hipotezini doğrulamaktır. Sonuçlar hipotezin geçerliliğini göstermekte ve FAME profillemenin su ortamlarındaki mikrobiyal kirlilik kaynaklarını doğru bir şekilde tahmin etmek için yenilikçi, güvenilir, ekonomik ve etkili bir teknoloji olma potansiyeline sahip olduğunu güçlü bir şekilde desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Pathogens associated with fecal pollution are serious environmental concerns that affect many water environments in the US and around the world. The Year 2000 National Water Quality Inventory of Environmental Protection Agency (EPA) lists microbial contamination as the leading cause of water quality impairment in rivers and streams in the US. Despite widespread efforts to control the problem, fecal contamination persists partly due to the difficulty of identifying the sources of contamination. Possible sources include sewer overflows, inefficient sewage treatment, failing septic systems, agricultural runoff, and wildlife. Although several microbial source tracking methods have been developed in recent years, none of these methods has been able to perfectly identify the sources of microbial contamination. In addition, the current MST methods are restricted by practical limitations of cost, speed, and ease of analysis. The objective of this thesis research was to test the hypothesis that the whole-cell fatty acid methyl ester (FAME) profiles of indicator organisms, i.e. total coliform (TC), fecal coliform (FC), and Escherichia coli, show statistically significant host-specific differences and that such differences may be used to predict sources of fecal pollution in water environments. The results indicate the validity of the hypothesis and strongly suggest that FAME profiling has the potential to become an innovative, reliable, economical, and effective technology to accurately predict the sources of microbial pollution in water environments.