D-galaktoza bağlı yaşlanma modelinde farklı beyin bölgelerinde sırt-2 inhibisyonunun otofaji üzerine etkisi
Effect of sirt-2 inhibition on autophagy in different brain regions in the d-galactose-induced aging model
- Tez No: 836978
- Danışmanlar: PROF. DR. KAZİME GONCA AKBULUT, DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU KESKİN AKTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada D- Galaktoz (D-Gal) uygulaması ile hızlandırılmış yaşlanma modelinde farklı beyin bölgelerinde AGK-2 ile yapılan SIRT2 inhibisyonun otofaji ve inflamasyon üzerine etkilerinin araştırılması amaçlandı. Çalışmada toplam 32 adet üç aylık Sprague-Dawley sıçan kullanıldı. Sıçanları kontrol, D-Gal, D-Gal+DMSO ve D-Gal+AGK2 şeklinde dört gruba ayırdık. On hafta boyunca kontrol grubuna sadece salin, D-Gal grubuna salinle hazırlanan D-Gal (150 mg/kg/gün), D-Gal+DMSO grubuna D-Gal birlikte %4 DMSO'lu PBS (10 μl/bw), D-Gal+AGK2 grubuna ise D-Gal birlikte %4 DMSO'lu PBS'le hazırlanan AGK-2 (10 μM/bw) subkuten yoldan verildi. Beyinde frontal korteks, temporal korteks ve hipokampüs dokuları izole edildi. IL-1β, TNF-α ELİSA yöntemi ile, SIRT2 ve LC3 protein ekspresyonları Western blot ile çalışıldı. Ayrıca SIRT2 mRNA ekspresyonu q-PCR ile belirlendi.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effects of SIRT2 inhibition with AGK-2 on autophagy and inflammation in different brain regions in an accelerated aging model with D-Galactose (D-Gal) administration. A total of 32 three-month-old Sprague-Dawley rats were used in the study. We divided the rats into four groups: control, D-Gal, D-Gal+DMSO and D-Gal+AGK2. For ten weeks, the control group received only saline, the D-Gal group received D-Gal prepared with saline (150 mg/kg/day), the D-Gal+DMSO group received D-Gal together with PBS with 4% DMSO (10 μl/bw), to the D-Gal+AGK2 group, D-Gal and AGK-2 (10 μM/bw) prepared with PBS containing 4% DMSO were administered subcutaneously. Frontal cortex, temporal cortex and hippocampus tissues were isolated in the brain.IL-1β, TNF-α were studied by ELISA method, SIRT2 and LC3 protein expressions were studied by Western blot. Additionally, SIRT2 mRNA expression was determined by q-PCR. One-way ANOVA (post hoc LSD) was used for statistical analysis and Pearson's correlation test was used to show the link between variables.