Geliş trafiklerinin sıralanmasında bulanık mantık yaklaşımı
Arrival traffic sequancing with fuzzy logic method
  1. Tez No: 837007
  2. Yazar: GÜLSEREN YEŞİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hava Trafik Kontrol Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Günümüzde havayolu taşımacılığına olan talebin artış göstermesi, beraberinde hava trafiğinin de artışına neden olmaktadır. Bu durumda, daha fazla sayıda hava trafiğinin emniyetli, düzenli ve hızlı bir şekilde yürütülmesi gerekmektedir. Yoğun trafikten dolayı özellikle havada yaşanacak beklemeleri azaltmak için inişe gelen trafiklerinin doğru ve adil şekilde sıralanması önemlidir. Bu çalışmada bulanık mantık yöntemi ile geliş trafiklerinin sıralanması amaçlanmıştır. Sıralama için hız, mesafe, irtifa parametreleri kullanılmıştır. Trafik verilerinin toplanmasında Eskişehir Teknik Üniversitesi Hava Trafik Kontrolü Bölümü'nde yer alan Hava Trafik Simülasyon Laboratuvarı'ndan faydalanılmıştır. Terminal kontrol sahası içerisindeki geliş trafiklerinin simülatördeki mevcut sıralaması ve bulanık mantık yönteminden elde edilen sıralama sonuçları karşılaştırılmıştır. Her iki trafik sıralama sonuçlarının birbiri ile örtüştüğü sonucuna varılmıştır. Bu çalışma, hava trafik kontrol alanında bulanık mantık yönteminin kullanılması ile literatüre katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Today, the increase in the demand for air transport causes an increase in air traffic. In this case, more air traffic needs to be carried out safely, regularly and quickly. It is important to correctly and fairly order the landing traffic in order to reduce the delaying, especially in the air due to heavy traffic. In this study, it is aimed to sort the arrival traffic with fuzzy logic method. Speed, distance, altitude parameters were used for sequencing. Air Traffic Simulation Laboratory in Eskişehir Technical University Air Traffic Control Department was used to collect traffic data. The current sequencing of the arrivals traffic in the terminal control area in the simulator and the sequencing results obtained from the fuzzy logic method were compared. It was concluded that both traffic ranking results overlap with each other. This study will contribute to the literature by using the fuzzy logic method in the field of air traffic control.