Eğitimde kariyer basamakları, kariyer planlaması ve kariyer gelişimi konularında yapılmış lisansüstü tezlerin incelenmesi
A review of graduate thesis on career stage, career planning and career development in education
- Tez No: 837016
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPASLAN GÖZLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırmanın amacı Türkiye'de eğitim alanında kariyer basamakları, kariyer planlaması ve kariyer gelişimi alanında hazırlanmış lisansüstü tezlerin incelenmesidir. İncelenen tezler 1998-2023 yılları arasındaki 87 tezi kapsamaktadır. Araştırma, tezlerin konu başlıklarında“kariyer basamakları, kariyer planlaması ve kariyer gelişimi”geçen ve eğitim alanında olan tezlerle sınırlıdır. Araştırmada, YÖK Ulusal tez merkezinde yer alan tezler incelenmektedir. İncelemeye alınan tezlerde nitel araştırma yöntemlerinden olan doküman analizi yöntemi uygulanmaktadır. İncelenen tezlerden ele edilen veriler yüzde ve frekans dağılımına göre yorumlanmaktadır. Araştırmanın sonucundan, eğitimde kariyer basamakları, kariyer planlaması ve kariyer gelişimi konularında; yayımlanan yıllarda en çok çalışmanın 2014 yılından sonra artış olduğu, çoğunluğun ayrıntılı özete yer verdiği, nicel araştırma yöntemine ağırlık verildiği, örneklem seçimi yönteminde çoğunluğun basit tesadüfi örnekleme yöntemi kullanıldığı, örneklem büyüklüğü olarak evrene ulaşmak açısından 350 ve üzeri kişiye ulaşıldığı, veri toplama araçları olarak anketin tercih edildiği, aynı şekilde tezlerin %50 den fazlası geçerlilik ve güvenirlik çalışmalarına yer verdiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the master and doctoral theses prepared in the field of career stage, career planning and career development in Turkey. The theses examined cover 87 theses between the years 1998-2023. Research is limited to theses in the subject areas of the theses that pass“career stage, career planning and career development”and are in the field of education. In the research, the theses in the YÖK National Thesis Center are examined. In the research, data analysis is carried out with the content analysis technique. The data from the theses examined are interpreted according to the percentage and frequency distribution. From the conclusion of the research, on career stage in education, career planning and career development; in the years published, the most studies increase after 2014, the most graduate thesis studies are carried out according to the thesis type, the majority includes a detailed summary, the quantitative research method is given weight, the majority of the sample selection method uses simple random sampling method, the sample size is reached to 350 and more people in order to reach the universe, it is seen that the survey is preferred as data collection tools, and in the same way, more than 50% of the theses include validity and reliability studies. As a result of the research, it is recommended that current studies can increase, give weight to doctoral studies on the subject, be preferred in qualitative and mixed methods as a type of study, and make use of foreign resources.