Kâdî Abdülcebbâr'ın Tesbîtü Delâili'n-Nübüvve'si bağlamında mucizenin nübüvveti ispat değeri
The value of miracle in the affirmation of prophethood according to Qādhi 'Abd al-Jabbār in his book: 'Tathbit Dalā'il al-Nubuwwah'
  1. Tez No: 837024
  2. Yazar: MOAMEN ELHUSSEINI FAWZI MOHAMED ABDALLA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu yüksek lisans tezi, Kâdî Abdülcebbar'ın“Tesbîtü Delâilî'n-Nübüvve”adlı eserinin bağlamında mucizenin nübüvveti ispat değerini araştırmaktadır. Çalışma, İslam düşünce tarihinde önemli bir yeri olan Kâdî Abdülcebbar'ın eserini analiz ederek, mucize kavramının peygamberlik iddiasını destekleyici bir unsura dönüştürüp dönüştürmediğini incelemektedir. Tez, öncelikle Kâdî Abdülcebbar'ın hayatı ve eserinin genel bir değerlendirmesini sunarak başlamaktadır. Ardından, mucize ve nübüvvet kavramlarının anlamlarını ve İslam düşünce geleneği içindeki yerlerini açıklamaktadır. Mucize kavramı, İslam peygamberleri tarafından gerçekleştirildiği iddia edilen olağanüstü olayları ifade ederken, nübüvvet ise peygamberlik makamının ilahi bir atama olduğunu vurgular. Tezin ana odak noktası, Kâdî Abdülcebbar'ın Tesbîtü Delâilî'n-Nübüvve'si ve bu eserde sunulan argümanlardır. Tez, eserin içeriğini detaylı bir şekilde analiz ederek, mucizenin nübüvveti ispat etmedeki rolünü ortaya koymaktadır. Kâdî Abdülcebbar, eserinde mucizelerin peygamberlerin doğru ve ilahi mesajlarını desteklediğini savunmakta ve mucizelerin nübüvvet iddiasını güçlendirdiğini öne sürmektedir. Sonuç olarak, bu tez, Kâdî Abdülcebbar'ın Tesbîtü Delâilî'n-Nübüvve'si üzerinden mucizenin nübüvveti ispat etmedeki değerini araştırmaktadır. İslam düşünce tarihinde önemli bir yeri olan Kâdî Abdülcebbar'ın görüşleri, mucize ve nübüvvet ilişkisini anlamamıza ve peygamberlik iddialarını destekleyen delillerin doğasını daha iyi kavramamıza yardımcı olacaktır. Bu tez, İslam düşünce tarihine alanına katkıda bulunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the evidential value of miracles in the context of Qadi Abd al-Jabbar's work,“Tesbitu Delaili'n-Nubuwwa,”for the claim of prophethood. The study aims to analyze Qadi Abd al-Jabbar's treatise, examining whether the concept of miracles can serve as a supporting element for the claim of prophethood within the Islamic intellectual tradition. The thesis begins by providing an overview of Qadi Abd al-Jabbar's life and a general assessment of his work. It then proceeds to elucidate the meanings of miracles and prophethood, along with their significance within the Islamic intellectual tradition. While miracles refer to extraordinary events claimed to have been performed by Islamic prophets, prophethood underscores the divine appointment to the station of prophethood. The main focus of the thesis revolves around Qadi Abd al-Jabbar's“Tesbitu Delaili'n-Nubuwwa”and the arguments presented therein. By extensively analyzing the content of the work, the thesis seeks to uncover the role of miracles in substantiating the claim of prophethood. Qadi Abd al-Jabbar argues in his treatise that miracles support the veracity of prophets' correct and divine messages, strengthening the claim of prophethood. In conclusion, this thesis investigates the evidential value of miracles for the claim of prophethood in Qadi Abd al-Jabbar's“Tesbitu Delaili'n-Nubuwwa.”Qadi Abd al-Jabbar's perspectives, which hold a significant place in the history of Islamic thought, will contribute to a better understanding of the relationship between miracles and prophethood and shed light on the nature of the evidence supporting prophetic claims. This study aspires to make a scholarly contribution to the field of Islamic thought and theology.