Migren hastalarında kronobiyolojiye göre fiziksel aktivite, uyku, kafein kullanımı ve beslenme durumunun incelenmesi
Investigation of physical activity, sleep, caffeine use and nutritional status according to chronobiology in migraine patients
  1. Tez No: 837025
  2. Yazar: EDA ALPARSLAN KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Migren, bireylerin yaşam kalitesini olumsuz etkileyen kronik bir hastalıktır. Bu araştırmada, migren hastalarında kronobiyolojiye göre fiziksel aktivite, uyku, kafein kullanımı ve beslenme durumunun incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya nöroloji polikliniğine başvuran ve migren tanısı alan gönüllü 80 kadın (yaş ort: 37,04±9,0) hasta katılmıştır. Bu bireyler için kişisel bilgi formu hazırlanmış ve vücut kompozisyon ölçüleri (vücut ağırlığı, boy uzunluğu, bel ve kalça çevresi) alınmıştır. Katılımcılara, Küresel Fiziksel Aktivite Anketi, Kafein Tüketim Bozukluğu, Hedonistik Yeme, Sabahçıl-Akşamcıl Anketi ve Epworth Uykululuk Skalası, Baş Ağrısı Etki Ölçeği (HIT-6) Migren Özür Değerlendirme Skalası (MIDAS), Vizuel Ağrı Skalası (VAS) uygulanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler ile birlikte, bağımsız örneklem T testi ve Mann-Whitney U testi, Tek Yönlü Varyans Analizi ve Kruskal Wallis testi kullanılmıştır ve anlamlılık düzeyi p0,05).
Özet (Çeviri)
Migraine is a chronic disease that negatively affects individuals' quality of life. This study aimed to examine physical activity, sleep, caffeine use and nutritional status in migraine patients according to chronobiology. 80 volunteer female patients (mean age: 37.04±9.0) who applied to the neurology outpatient clinic and were diagnosed with migraine participated in the study. A personal information form was prepared for these individuals and body composition measurements (body weight, height, waist and hip circumference) were taken. Participants were administered the Global Physical Activity Questionnaire, Caffeine Consumption Disorder, Hedonistic Eating, Morningness-Eveningness Questionnaire and Epworth Sleepiness Scale, Headache Impact Scale (HIT-6), Migraine Disability Assessment Scale (MIDAS), Visual Pain Scale (VAS). In the analysis of the data, along with descriptive statistics, independent sample T test and Mann-Whitney U test, One-Way Analysis of Variance and Kruskal Wallis test were used and the significance level was taken as p0.05).