Beyond entertainment: Examining the affective impacts of the Magnificent Century
- Tez No: 837072
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA ADAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tez çalışması, 2011-2014 yıllarında yayınlanan“Muhteşem Yüzyıl”dizisi üzerinden, dizinin seyirci ile kurduğu duygusal bağı ve bu bağın Türkiye siyasetindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu doğrultuda duygulanım teorisini temel alarak dizinin hikaye akışındaki anlatı ile yayınlandığı dönemin ve günümüz siyaset anlayışının birbiriyle nasıl etkileşimde bulunduğunu araştıracağım.“Muhteşem Yüzyıl,”Osmanlı Dönemi padişahlarından Kanuni Sultan Süleyman'ın hayatını, saray içi dinamikler, aşk, baba-oğul ilişkisi, dostluk gibi temalar üzerinden ele almaktadır. Bu bağlamda, Osmanlı hanedanlığını kahramanlaştıran bir anlatıdan ziyade, dönemin karakterleriyle kurulan ilişkiler çerçevesinde çelişkileriyle birlikte temsil edilerek eleştiriye açık bir anlatı oluşturulmaktadır. Duygulanım teorisinin öne sürdüğü gibi, duyguların rasyonellikten uzak değil tam aksine toplumsal ilişkileri ve siyaseti kurmanın bir zaman çizgisi alan yaklaşımının, dizide oldukça güçlü bir şekilde temsil edildiğini iddia ediyorum. Bu bağlamda, dizinin hem yayınlandığı dönemdeki etkisinin hem de günümüzde bu denli hatırlanabilir olmasının başlıca nedeninin seyirci ile kurduğu duygusal bağ olduğu kanaatindeyim. Bu çerçevede, dizinin anlatı akışının kurduğu temsiller üzerinden karakterlerin toplumsal pozisyonlarının duygular aracılığıyla nasıl görünür kılındığını inceleyeceğim. Ayrıca“Muhteşem Yüzyıl”ın yarattığı ulusal ve uluslararası etki doğrultusunda Türkiye'deki neo-Osmanlıcı siyaset anlayışının,“Muhteşem Yüzyıl”ile birlikte ve sonrasında medyada nasıl görünür kılındığının izlerini analiz edeceğim.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the affective bond established between the audience and the series Magnificent Century, which aired from 2011 to 2014, and to explore the repercussions of this bond on Turkish politics. In this regard, drawing upon affect theory, I will investigate how the narrative within the storyline of the series interacts with the political understanding of the period in which it was broadcasted and with the contemporary political landscape. Magnificent Century narrates the life of Suleiman the Magnificent, through themes such as palace dynamics, love, father-son relationships, and friendship. As asserted by affect theory, I contend that emotions are not detached from rationality but, on the contrary, contribute to establishing social relations and politics along a temporal continuum, a perspective vividly represented in the series. In this context, I argue that the primary reason for the series' impact, both during its original broadcast and its enduring memorability today, lies in the affective bond it establishes with the audience. Within this framework, I will analyze how characters' societal positions are rendered visible through emotions within the representations established by the narrative flow of the series. Additionally, I will analyze the traces of how the neo-Ottoman political ideology in Turkey, in the context of the national and international impact created by Magnificent Century, is portrayed in the media both during and after the series.