The impact of social media influencer marketing on the consumption habits of millenials: Case study of Morocco
Sosyal medya pazarlama etkinliğinin Y kuşağının tüketim alışkanlıkları üzerindeki etkisi: Fas örnek çalışması
  1. Tez No: 847104
  2. Yazar: IMANE BENLEMRID
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞAHVER OMERAKI ÇEKİRDEKCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma, sosyal medya etkileyici pazarlamanın, önemli bir satın alma gücüne ve tüketici işlemlerinde büyük bir paya sahip bir grup olan Faslı Y kuşağının tüketim alışkanlıklarını nasıl etkilediğini inceleyerek önemli bir araştırma boşluğunu ele alıyor. Sosyal medyanın yönlendirdiği dünya çapındaki dijital değişimin ardından etkileyici pazarlama, firmaların hedef kitlelerine ulaşması için güçlü bir araç haline geldi. Fas'ın etkileyici pazarlama ortamının yıllar geçtikçe büyümesi nedeniyle, sosyal medya etkileyicilerinin Fas tüketici-marka ilişkileri, marka seçimleri ve tüketim alışkanlıkları üzerindeki etkileri çalışmanın odak noktasını oluşturmaktadır. Konuyla ilgili İngilizce ve Batılı olmayan çalışmaların eksikliğinden hareketle bu araştırma boşluğu doldurmaktadır. Bu nedenle, sosyal medya fenomenlerinin tüketici davranışları üzerindeki etkileri Fas'ın farklı kültürel ve dijital bağlamında incelenmelidir. Faslı Y kuşağı, etkileyicileri eğlence, ilişkilendirilebilirlik ve kendini yansıtma açısından takdir ederken, müşteri sadakatleri düşük, bu da etkileyicilerin ve markaların özgünlük ihtiyacını vurguluyor. Tüketim davranışları, öğrenme gibi olumlu güdülerden, zaman kaybı ve ruh sağlığına zarar verme gibi olumsuz sonuçlardan etkilenmektedir. Bu bulgular, inançlar ve hırslar gibi iç faktörlerin, kültürel etkiler ve finansal istikrar gibi dış faktörlerin ve etik konuların karmaşık etkileşimini vurgulamaktadır. Faslı Y kuşağıyla etkileşime geçmek için pazarlamacıların, etkileyici pazarlamayla karmaşık bağlantıları nedeniyle özgünlüğe, kültürel duyarlılığa ve etiğe odaklanması gerekiyor. Akademik araştırmanın ötesinde, bu çalışma, pazarlamacılara Faslı Y kuşağı arasındaki etkileyici pazarlamanın karmaşık alanını müzakere etmede ve pazarlama tekniklerini yerel ek hususlara göre özelleştirmede yardımcı olacak önemli veriler sağlıyor.
Özet (Çeviri)
This study addresses a key research gap by examining how social media influencer marketing affects Moroccan millennials' consumption habits, a group with a significant purchasing power and a large share of consumer transactions. After a worldwide digital shift driven by social media, influencer marketing has become a powerful tool for firms to reach their target audience. With Morocco's influencer marketing environment is growing throughout the years, social media influencers' effects on Moroccan consumer-brand relationships, brand selections, and consumption habits are the focus of the study. Motivated by the lack of English and non-Western study on the topic this research fills the gap. Hence, social media influencers' effects on consumer behavior should be studied in Morocco's distinct cultural and digital context. While Moroccan millennials appreciate influencers for entertainment, relatability, and self-reflection, their customer loyalty is low, stressing the need of authenticity in influencers and brands. Their consumptions behaviors are affected by positive motives as learning, and negative consequences including time waste and mental health harm. These findings highlight the intricate interaction of internal factors like beliefs and ambitions, external factors like cultural influences and financial stability, and ethical issues. To engage with Moroccan millennials, marketers should focus on authenticity, cultural sensitivity, and ethics due to their complex connection with influencer marketing. Beyond academic investigation, this study provides significant data to assist marketers in negotiating the complex terrain of influencer marketing among Moroccan millennials and customize marketing techniques to local additional considerations.