Yarım Ay Mecmuası üzerine bir inceleme (Değerlendirme-dizin)
A review on the 'Yarim Ay' Magazine
  1. Tez No: 837080
  2. Yazar: HAZAN NUR ALTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECAİ ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 335
Özet
Yarım Ay Mecmuası, Atatürk Dönemi'nde yayımlanmaya başlayan ve ilk sayısı 14 Şubat 1935'te çıkan ve toplam 187 sayı yayımlanan bir mecmuadır. Yarım Ay Mecmuasının sahibi Vecdi Eren'dir. Mecmua, Atatürk ve İsmet İnönü Dönemlerini kaplar. Mecmuanın yazar kadrosu ve metin türleri çeşitlidir. Özellikle metin türleri incelendiğinde dönemin sosyal, siyasi ve toplumsal olayları hakkında bilgi edinmek mümkündür. Bu çalışma; Yarım Ay Mecmuasının 1-187 aralığındaki nüshalarını inceler ve mecmuanın içinde bulunan metinleri tür ve kronolojik olarak iki şekilde kategorize eder.
Özet (Çeviri)
“Yarım Ay Mecmuası”is a publication that commenced during the Atatürk era, with its first issue released on February 14, 1935, and a total of 187 issues published. The owner of“Yarım Ay Magazine”is Vecdi Eren. The publication covers the periods of both Atatürk and İsmet İnönü. The contributors and text types within the magazine are diverse. Particularly, upon examining the text types, it becomes possible to obtain information about the social, political, and societal events of the era. This study focuses on analyzing issues 1-187 of“Yarım Ay Mecmuası”and categorizing the texts within the magazine in two waySayfa: based on genre and chronology.