Fazla kilolu ve obez bireylerde kilo verme kararının beden imgesi ve yaşam niteliği ile ilişkisi
The relationship of weight loss decision with body image and quality of life in overweight and obese individuals
  1. Tez No: 837084
  2. Yazar: FATMA YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN ÖZÇAKAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Obezite, günümüz şartlarında önlenebilir ölümlerin ikinci en sık nedenidir. Günümüz dünyasında ülkelerin gelişmişlik seviyesine bakılmaksızın bir halk sağlığı sorunu haline gelmiş olmasına rağmen halen kesin bir tedavisi bulunamamıştır. Beden algısı, kişinin kendi bedeninin zihnindeki yansımasıdır.(11) Bu yansıma bedene ve kendilik haline dair duygu ve deneyimleri içerir. Yaşam kalitesi kavramı sağlıklı olma durumunu kapsar ancak, tıbben sağlıksız olma durumu, yaşam kalitesinin yüksekliği algısını her zaman dışlanamaz. Yapılan çalışmalar kendini olduğundan daha sağlıklı değerlendiren insanların sağlık açısından riskli davranışlar sergilemeye yatkın olduğu ortaya konmuştur. Bu çalışma kişinin kilo verme karar süreci ile beden algısı ile ilişkili yaşam kalitesinin ilişkisi olup olmadığını araştırmayı amaçlamıştır. Yöntem: Tanımlayıcı, kesitsel tipte planlanan çalışmamıza 01.10.2021 ile 01.10.2022 Kasım tarihleri arasında Dokuz Eylül Üniversitesi eğitim aile sağlığı merkezlerine başvurup dahil edilme kriterlerini karşılayan 215 kişi dahil edilmiştir. Çalışma yüz yüze anket yöntemiyle gerçekleştirildi. Katılımcılardan sosyodemografik veri anketi, zayıflama karar verme dengesi ölçeği, beden imgesinin yaşam niteliğine etkisi ölçeği ve sağlık hizmetine başvuru durumu ile ilgili sorular anketi doldurmaları istenmiştir. Toplanan veriler SPSS 24.0 programı kullanılarak değerlendirildi. Anlamlılık düzeyi .
Özet (Çeviri)
Objective: Obesity is the second most common cause of preventable death in today's world. Although it has become a public health problem in today's world regardless of the level of development of countries, there is still no definitive treatment. Body perception is the reflection of one's own body in the mind.(11) This reflection includes feelings and experiences about the body and self. The concept of quality of life includes the state of being healthy, but the state of being medically unhealthy cannot always exclude the perception of high quality of life. Studies have shown that people who perceive themselves as healthier than they are are prone to exhibit healthrisk behaviours. This study aimed to investigate whether there is a relationship between the weight loss decision process and the quality of life associated with body perception. Method: In our descriptive, cross-sectional study, 215 people who applied to Dokuz Eylül University education family health centres between 01.10.2021 and 01.10.2022 November and met the inclusion criteria were included. The study was carried out by face-to-face survey method. Participants were asked to fill in the sociodemographic data questionnaire, weight loss decision-making balance scale, the effect of body image on quality of life scale and questions about the status of application to health services. The collected data were evaluated using SPSS 24.0 programme.