Atatürk Üniversitesi Tıp fakültesi çalışanları kohortunda kilo değişiminin beslenme ve antropometrik analizlerle ilişkisi
The relationship of weight change with nutritional and anthropometric analysis in cohort of Ataturk University Faculty of Medicine employees
  1. Tez No: 420183
  2. Yazar: ESRA PEKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN ÇAYIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Giriş ve Amaç: Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de fazla kilo ve obezite önemli bir halk sağlığı sorunudur. Türkiye'de erişkinlerin %37'sinin fazla kilolu, %32'sinin ise obez olduğu tahmin edilmektedir. Yeterli ve dengeli beslenmeyle sağlıklı kilonun korunması ve kilo vermek mümkündür. Genellikle bireylerin beslenme durumunun saptanmasında 24 saatlik besin tüketim kaydı ve antropometrik ölçümler kullanılır. Sağlıklı yaşam biçimi davranışı oluşturmada rol model olan sağlık çalışanlarının yaşam biçimleri örnek olmalıdır. Bu nedenle bu çalışmada, Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi çalışanlarının kilo değişimlerinin beslenme ve antropometrik ölçümlerle ilişkisini araştırmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Nisan 2015-Ocak 2016 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde çalışan ve çalışmaya katılmaya gönüllü olan 229 kişi alındı. Katılımcıların herhangi bir müdahale olmaksızın 6 ay boyunca üç defa (0, 3, 6. ay) 24 saatlik besin tüketimi bilgileri ve antropometrik ölçümleri alındı. Araştırmada veri toplama aracı olarak genel bilgi toplama formu, 24 saatlik besin tüketim formu ve Bebis® beslenme bilgi programı, Tanita® marka beden tartısı, mezura ve tansiyon aleti kullanıldı. Çalışma verilerimiz SPSS 20.0.0 paket programıyla analiz edildi. Tanımlayıcı istatistiklerin yanı sıra hipotez testleri olarak Ki-kare testi, Student-t testi, Paired sample t-test, Pearson Korelasyon analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Overweight and obesity is a major public health problem in Turkey like all over the world. It is estimated that 37% of adults is overweight, and 32% of adults is obese in Turkey. Losing weight and maintaining healthy weight is possible with an adequate and balanced diet. Generally, 24-hour dietary consumption recording and anthropometric measurements are used for determination of nutritional status of individuals. The lifestyles of health staffs who are role models should be an example to resuming healthy lifestyle behaviors. Therefore, we aimed to investigate the relationship of weight change with nutritional and anthropometric analysis of Ataturk University Faculty of Medicine employees. Materials and Methods: 229 employees who referred to Ataturk University Faculty of Medicine and voluntary to join our study were enrolled between April 2015 and January 2016. 24 hour dietary consumption recording and anthropometric measurements were obtained three times (0, 3, 6 months) over 6 months without any intervention. The general information form, 24-hour dietary consumption form, Bebis® nutrition assesment program, Tanita® body weight scales, tape measure, and sphygmomanometer were used to collect data in this study. Data were analyzed with SPSS 20.0.0 package program. Chi-square test, Student's t-test, Paired sample t-test, Pearson correlation analysis were used as hypothesis test in addition to descriptive statistics.