Beş faktör kişilik özellikleri ve politik beceri ilişkisi
The relationship between five factor personality traits and political skill
  1. Tez No: 837083
  2. Yazar: EMİNE ÖNDEŞ MERCİMEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELALETDİN SERİNKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Günümüz dünyasında insan faktörü hala en önemli konulardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Örgütlerde önemli bir rol oynayan bireyler, anlaşılma, değer görme, kendini ifade edebilme ve farklılık yaratma gibi ihtiyaçlarla var olmaktadır. Her birey birbirinden ayrı ve benzersiz kişilik yapılarına sahiptir. Çeşitli tanımlamalara sahip olan kişilik hakkında genel bir tanım yapılabilmesi ve bireylerin sergilediği davranışların ölçülebilmesi adına beş faktör kişilik özellikleri önem taşımaktadır. Bireylerin işletmelerinde başarılı ve etkili olabilmeleri adına, diğerlerini çıkarları doğrultusunda etkileyebilme, yönetebilme, kendisini istediği gibi sunabilme kabiliyeti olarak politik beceri kavramı karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmanın amacı beş faktör kişilik özellikleri ile politik beceri arasındaki ilişkiyi tespit etmektir. Araştırmada anket yöntemi kullanılmış olup, İstanbul ilinde yer alan bir lojistik firmasının çalışanlarından elde edilen geçerli 121 veri setinden ulaşılan bulgulara istatistiksel analizler uygulanmıştır. Yapılan analizler sonucunda, beş faktör kişilik özellikleri ve politik beceri arasında anlamlı ilişkiye ulaşılmış, beş faktör kişilik özelliklerinin boyutlarından dışa dönüklük boyutu ile politik beceri arasında pozitif yönlü ve anlamlı ilişki saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's world, the human factor still emerge as one of the most important issues. Individuals who play an important role in organizations exist with needs such as being understood, valued, expressing themselves and making a difference. Each individual possesses distinct and unique personality traits. In order to provide a general definition of personality, which has various definitions, and to measure the behaviors exhibited by individuals, the five-factor personality traits are considered important. In order for individuals to be successful and effective in their organizations, the concept of political skill emerges as the ability to influence and manage others and present themselves as desired in line with their own interests. The aim of this study is to determine the relationship between the five-factor personality traits and political skill. The questionnaire method was used in the research, and statistical analyses were applied to the findings obtained from a valid dataset of 121 employees of a logistics company located in Istanbul. As a result of the analyses, a significant relationship between the five-factor personality traits and political skill was found. Specifically, a positive and significant relationship was identified between the extraversion dimension of the five-factor personality traits and political skill.