Roma hukukunda kölelik kavramıyla günümüzdeki yapay zeka kavramının haksız fiil hukuku bakımından karşılaştırılması
Comparison of the concept of slavery in Roman law with contemporary artificial intelligence in the context of tort law
  1. Tez No: 825565
  2. Yazar: CEREN SOYDAN KATRUFF
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NADİ GÜNAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
Yapay zekâ alanındaki hızlı gelişmeler ve yapay zekâlı robotların yaygın olarak kullanılması, bir dizi karmaşık hukuki sorunları beraberinde getirmiştir. Bu durum kişiler hukuku, sorumluluk hukuku, hukuk felsefesi, ceza hukuku gibi farklı disiplinlerdeki bilim insanlarının dikkatini çekmiştir. Roma hukukunda“res”olarak nitelendirilen köleler ile yapay zekâlı robotlar arasındaki benzerlikler dikkat çekicidir. Kişilikten yoksun olmalarına karşın hem köleler hem de robotlar hukuki işlemleri gerçekleştirebilme ve eylemleri nedeniyle üçüncü kişilere zarar verebilme potansiyeline sahiptirler. Bu tez yapay zekânın kişiliği ve yapay zekânın neden olabileceği zararlar açısından Roma hukukunun nasıl bir katkı sunabileceği hususunu aydınlatmaya çalışmıştır.
Özet (Çeviri)
The rapid advancements in the field of artificial intelligence and the widespread use of AI-powered robots have raised numerous complex legal issues. This phenomenon has caught the attention of scholars from various disciplines such as law of persons, liability law, legal philosophy, and criminal law. The notable parallels between AI-powered robots and slaves (termed“res”in Roman law), are quite remarkable. Despite lacking legal personhood, both slaves and robots possess the potential to engage in legal transactions and cause harm to third parties through their actions. This thesis seeks to shed light on how Roman law can contribute to the personality of artificial intelligence and the potentials harms it may cause.