Yetişkin bireylerin narsistik eğilimleri ile çocukluk çağı travmalarının ölüme karşı tutumları üzerine etkisinin incelenmesi
Examining the effects of adult individuals narcissistic tendencies and childhood traumas on their attitudes towards death
- Tez No: 837120
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ ERKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Yapılan bu çalışma yetişkin bireylerin narsistik eğilim düzeyleri ile çocukluk çağı travmalarının ölüme karşı tutumları üzerine etkisine ek olarak bu değişkenlerin birbirleri ile ilişkisini ve araştırma değişenlerinin, demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemeyi amaçlamaktadır. Araştırma örneklemi 18 yaş ve üstü 402 yetişkin bireyden oluşmaktadır. Katılımcıların 277' si (%68,9) kadın, 125' i (%31,1) ise erkektir. Araştırmaya katılan katılımcıların demografik özelliklerini belirlemek amacıyla ''Demografik Bilgi Formu'' (DBF), narsistik eğilim düzeylerini belirleyebilmek amacıyla ''Narsisistik Kişilik Envanteri- 13'' (NKE- 13), çocukluk çağı travmalarını belirleyebilmek amacıyla ''Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği'' (CTQ- 33) ve ölüme karşı tutumlarını belirleyebilmek amacıyla ''Ölüme Karşı Tutum Ölçeği'' (ÖKTÖ) kullanılmıştır. Araştırma değişkenlerinin birbirleri ile ilişkileri ölçek toplam puanları açısından incelendiğinde; NKE-13 toplam puanı ile ÖKTÖ toplam puanı ve ÖKTÖ toplam puanı ile CTQ-33 toplam puanı arasında pozitif yönlü istatistiksel anlamlı bir ilişki bulunmuştur. NKE-13 ile CTQ-33 arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Demografik değişkenler incelendiğinde; CTQ-33 toplam puanı ile ÖKTÖ toplam puanının demografik verilere göre farklılaşmadığı, NKE- 13 toplam puanının ise yaşa ve medeni duruma göre farklılaştığı sonucu elde edilmiştir. Narsistik eğilimler ile çocukluk çağı travmalarının ölüme karşı tutum alt boyutları üzerine etkisi incelendiğinde; CTQ-33 ve NKE-13 alt boyutlarının ÖKTÖ'nün ''Tarafsız Kabullenme'' ve ''Kaçış Kabullenme'' alt boyutlarını anlamlı bir şekilde yordamadığı, CTQ-33 alt boyutlarından ''Cinsel Taciz'' ve NKE-13 alt boyutlarından ''Hak İddia Etme'' nin ise ÖKTÖ alt boyutlarından ''Ölüm Korkusu ve Kaçma'' yı anlamlı düzeyde yordadığı sonucuna ulaşılmıştır. NKE-13 alt ölçeklerinden ''Hak İddia Etme'' ile CTQ-33 alt boyutlarından ''Cinsel Taciz'' puanları arttıkça ÖKTÖ puanları da anlamlı ölçüde artmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine whether adults' narcissistic tendencies and childhood traumas, expenditures on their attitudes towards death, the relationships and relationships of these variables, and whether the research results differ according to demographic variables. The research sample consists of 402 adults aged 18 and over. Of the participants, 277 (68.9%) were female and 125 (31.1%) were male.“Demographic Information Form”(DIF) to determine the demographic characteristics of the participants participating in the research,“Narcissistic Personality Inventory-13”(NPI-13) to determine the levels of narcissistic tendency, and“Childhood Traumas Questionnaire”(CTQ- 33) to determine childhood traumas, and the“Death Attitude Profile”(DAP) were used to determine their attitudes towards death. When the relationships between the research variables are examined in terms of scale total scores; A positive, statistically significant relationship was found between the NPI-13 total score and the DAP total score, and between the DAP total score and the CTQ-33 total score. No statistically significant relationship was found between NPI-13 and CTQ-33. When demographic variables are examined; It was concluded that the CTQ-33 total score and the DAP total score did not differ according to demographic data, but the NPI-13 total score differed according to age and marital status. When the effects of narcissistic tendencies and childhood traumas on the subdimensions of attitude towards death are examined; CTQ-33 and NPI-13 subdimensions did not significantly predict the“Impartial Acceptance”and“Escape Acceptance”which are sub-dimensions of CTQ-33,“Sexual Harassment”from CTQ-33 sub-dimensions and“Entitlement”from NPI-13 sub-dimensions predicted“Fear of Death and Escaping”, which is a sub-dimension of DAP. attitudes towards death scale scores also increase significantly as the scores of the NPI-13 sub-dimension“Entitlement”and the CTQ-33 sub-dimension“Sexual Harassment”increase.