Geçici koruma altındaki Suriyelilerin kalıcı çözüm yollarına bakış açılarının sosyal destek mekanizmaları çerçevesinde değerlendirilmesi
Evaluation of perspectives on permanent solutions of Syrians under temporary protection in the framework of social support mechanisms
- Tez No: 837141
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Araştırma Türkiye'de yaşayan geçici koruma altındaki Suriyeli bireylerin gönüllü geri dönüş, sosyal uyum, yeniden yerleştirme olarak kategorize edilen üç kalıcı çözüm yoluna bakış açılarının sosyal destek mekanizması varlığına göre nasıl şekillendiğini araştırmayı amaçlamaktadır. Araştırmaya geçici koruma altındaki 20 Suriyeli birey dahil edilmiş olup çalışma grubu olarak Bursa ili seçilmiştir. Katılımcılarla yarı yapılandırılmış mülakat gerçekleştirilerek araştırma sonucunda elde edilen veriler MASQDA 2022 nitel veri analiz programı aracılığı ile analiz edilmiştir. Araştırma nitel yöntem ile gerçekleştirilmiş olup elde edilen veriler fenomenolojik desen ile yorumlanmıştır. Suriye'de başlayan iç karışıklıklar sonrası 2011 yılından bu yana güvenli yaşam alanı arayışındaki bireyler sınır komşusu olan Türkiye'ye sığınmaya devam etmektedir. Bu çalışma ile mültecilerin kalıcı çözüm yollarına bakış açılarını görmek hedeflenmiştir. Kalıcı çözüm politikaları üretirken bireylerin kendi kaderini tayin hakkının göz ardı edilmemesi önemlidir. Araştırma sonucunda geçici koruma altındaki Suriyeli bireylerin güncel koşullarda gönüllü geri dönüşü bir seçenek olarak dahi görmediği, Türkçe öğrenmiş, Türkiye'de eğitim almış ve kayıtlı iş gücü piyasasına dahil olmuş bireylerin Türkiye'de kalıcı olmak istedikleri, sosyal uyum çözüm yoluna yakın oldukları tespit edilmiştir. Türkiye'de istihdam, dil, ekonomi alanlarında problem yaşayan bireylerin ise yeniden yerleştirme çözüm yolunu tercih etme eğiliminde oldukları hatta üçüncü ülkeye geçiş amacı ile düzensiz göçü bir seçenek olarak gördükleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The present study aims to investigate how the perspectives of individuals of Syrian origin living under temporary protection in Türkiye shape in relation to three categorized permanent solutions: voluntary return, social integration, and resettlement, based on the existence of social support mechanisms. The research sample consists of 20 individuals under temporary protection, and the province of Bursa was selected as the sample. Semi-structured interviews were conducted with the participants, and the data obtained were analyzed using the qualitative data analysis program MASQDA 2022. The research findings were interpreted employing a phenomenological approach. Following the internal disturbances that began in Syria, individuals in search of a secure living environment have sought refuge in Turkey, their neighboring country, since 2011. This study aims to explore the perspectives of refugees regarding permanent solution paths. In formulating policies for permanent solutions, it is imperative to respect the principle of self-determination among individuals. The research findings indicate that individuals under temporary protection do not perceive voluntary return as a viable option under current circumstances. On the other hand, those who have acquired proficiency in the Turkish language, received education in Turkey, and integrated into the registered labor market express a desire for permanent settlement within the country, thus demonstrating a propensity towards social integration. Individuals experiencing challenges in terms of employment, language acquisition, and economic stability in Turkey tend to lean towards the path of resettlement and even consider irregular migration as an alternative means to transition to a third country.