Sosyoekonomik perspektiften Türkiye'de geçici koruma statüsündeki Suriyeliler: Fatih ilçesi örneği
Syrians under temporary protection from a socioeconomic perspective: The example of Fatih district
  1. Tez No: 662672
  2. Yazar: ÇİĞDEM ULUDAĞ GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ PARLAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
2011 yılında Suriye'de başlayan iç savaş, milyonlarca Suriyelinin ülkesini terk etmesine neden olmuştur. Suriyelilerin iç göçle başlayan, daha sonra komşu ülkelere yayılan kitlesel göç hareketleri, gerek kendileri gerekse göç ettikleri ülkeler açısından birçok sosyoekonomik sorunu da beraberinde getirmiştir. Zorunlu göç sürecinden en çok etkilenen ülkelerden biri olan Türkiye, kayıtlı ve kayıtsız olmak üzere yaklaşık beş milyon Suriyeliye ev sahipliği yapmaktadır. Başlangıçta geçici olacağı düşüncesiyle tesis edilen sürece dokuz yıl geçmesine rağmen çözüm getirilemezken, Suriyelilerin ülkelerine geri dönme ihtimalleri her geçen gün zayıflamakta; Türkiye'de kalıcı hale gelen Suriyelilerle ilgili en temel problem alanlarından birini ise emek piyasasına dahil olma süreçleri oluşturmaktadır. Suriyelilerin emek piyasasındaki konumları, çalışma şartları ve geleceğe ilişkin tecrübe ve düşüncelerini ortaya koymayı amaçlayan bu çalışma, Suriyelilerin yoğun olarak yaşadıkları ve emek sürecine dahil oldukları İstanbul ilinin Fatih ilçesinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında işçi, işveren ve bağımsız çalışan statüsündeki 29 Suriye ve 6 Türk vatandaşı olmak üzere 35 kişi ile derinlemesine mülakat gerçekleştirilmiştir. İçerik analizinde MaxQDA veri analiz yazılımı kullanılmış ve elde edilen kod anahtarı doğrultusunda içerikler sınıflandırılmıştır. Bu içerik analizine göre Suriyelilerle yapılan görüşmelerden elde edilen bulgular; çalışma süreleri ve ücret düzeyi, eksik istihdam, kayıtsızlık ve kayıtdışılık, yaşam standartları, ayrımcılık ve sosyal dışlanma olmak üzere beş başlık altında toplanmıştır. Türk işçi ve işverenlerle yapılan görüşmelerden elde edilen bulgular ise nitelikli emek gücü ile etnik girişimcilik ve göçmen çeşitliliği olarak iki başlıkta toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Syrian civil war which has started in 2011 forced the millions of Syrians to migrate. Thought it was internal initially then turn into what is named one of the largest mass migration movements of the current times. As a result, milions of Syrians have taken refugee in the neighboring countries. Off course a forced migration of several millions of refugees has given rise to many socioeconomic problems and even turmoils in the countries they have migrated. Turkey have incurred the both economic and social cost of the 5 million Syrian refugees by hosting them. The Syrian civil war has not ended yet and it is uncertain when it would be. Thus, the future for the Syrian is bleak. Although 9 years have passed and no progress has been made for resolving the problem. Albeit it was initially believed that the migration of Syrians would be temporary, the hope of Syrians to return one day to their country has waned day by day. As their status in Turkey have turned to be permanent, their integration into the labour markets has appeared as the central problem. This study intends to analyse the status of the Syrians in the labor market along with their working conditions, work experiences and views about their future in Turkey. The study has been carried out in Fatih (a district in Istanbul), which homes a massive Syrian refugee population and large number of workplaces owned by the refugees. As a method of data collection for the research in-depth interviews were conducted. A total of 35 people participated in the interviews, of which 29 were Syrian and 6 Turkish citizens. The participants were employees, employers and self-employeds. MaxQDA data analysis software was used for analsing the content and the contents were classified in line with the obtained code key. According to this content analysis, the findings obtained from interviews with Syrians; working hours and wage level are grouped under five headings: underemployment, indifference and informality, living standards, discrimination and social exclusion. Findings obtained from interviews with Turkish workers and employers are grouped under two headings as qualified labor force, ethnic entrepreneurship and immigrant diversity.