Toplu konut inşaatlarında yapılan çalışmalarda oluşabilecek olan risklerin iş sağlığı ve güvenliği açısından incelenmesi
Evaluation of risks regarding occupational diseases and measures in the construction sector
  1. Tez No: 837149
  2. Yazar: SELİN YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL KUNT KANDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, Accidents
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
İnşaat sektörü, Türkiye'de en önemli sektörlerden biridir. Hem kamu hem de özel sektörün yoğun ilgi gösterdiği ve ülke ekonomisini doğrudan etkileyen sektörler arasında bulunmaktadır. İnşaat sektörü içerisinde yer alan konut üretimi alanında ele alınan toplu konut alanı, kamu, özel sektör, kooperatifler gibi çeşitli yapılanmalar ile konaklama ihtiyacını karşılamak amacı ile yapılan ve birden çok haneden oluşan yerleşim alanıdır. İşin nev'i gereği inşaat sektörü ve özellikle toplu konut alanları, İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) açısından en karmaşık, riskli, tehlikeli alanlardan biridir ve yaşanabilecek olumsuz sonuçların maliyetleri yüksek olmaktadır. Bu olumsuzluklar bazen geri dönülemez niteliktedir, çünkü yaralanmalar, hastalıklar ve ölümlerle sonuçlanabilmektedir. Bu nedenle İSG, bu alanda büyük bir önem arz etmektedir. Bu araştırmanın amacı, İSG açısından oldukça yüksek düzeyde riskler ve tehlikeler barındırdığı kabul edilen yapı (inşaat) sektörüne odaklanarak, toplu konut projeleri çerçevesinde meydana gelebilecek riskler, tehlikeler ve meslek hastalıklarının ele alınması ve bir risk analizi ile bunun değerlendirilmesidir. Risk analizinde 5x5 L tipi matris yöntemi ve Fine-Kinney yöntemi kullanılmıştır. İki yöntem birbiriyle karşılaştırılmış ve arada bazı farklılıklar tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular ışığında birtakım değerlendirmeler yapılmıştır. Bulgulardan yola çıkılarak yapılan değerlendirmelerin toplu konut projelerinde iş sağlığı ve güvenliğini tesis etmek bakımından hem literatüre hem saha uygulamasına ilişkin olarak katkılar sağlamak noktasında önem arz ettiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The construction industry is one of the most important sectors in Turkey. It attracts significant attention from both the public and private sectors and directly affects the country's economy. Within the construction sector, the concept of mass housing refers to residential areas built with the aim of meeting the accommodation needs of multiple households, involving various structures such as public entities, private sector entities, and cooperatives. Due to the nature of the work, the construction industry, particularly mass housing projects, is one of the most complex, risky, and hazardous areas in terms of Occupational Health and Safety (OHS), with potentially high costs associated with negative outcomes. These negative outcomes can sometimes be irreversible, leading to injuries, illnesses, and fatalities. Therefore, OHS holds significant importance in this field. The purpose of this research is to focus on the construction industry, which is widely recognized as carrying high levels of risks and hazards in terms of OHS, and to address the risks, hazards, and occupational diseases that may occur within the context of mass housing projects through a risk analysis and evaluation. The 5x5 L-type matrix method and the Fine-Kinney method were used in the risk analysis. The two methods were compared, and some differences were identified. Based on the findings, certain assessments were made. It is believed that these assessments, based on the findings, contribute to both the literature and field application in terms of establishing occupational health and safety in mass housing projects.