Modada kitlesel bireyselleştirme aracı olarak ekolojik baskı kitleri
Ecological printing kits as a means of mass individualization in fashion
  1. Tez No: 837157
  2. Yazar: DUYGU KARAKOÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU İREM CAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moda ve Tekstil Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Günümüzde doğal boyama ve ekolojik baskı yöntemlerine olan ilgi artmıştır. Ekolojik baskı, kumaşı mordanlama, kumaş üzerine bitkilerle kompozisyon oluşturma, sarma ve iple bağlama, kaynatma veya buharlama gibi aşamalardan oluşması nedeniyle emek ve zaman isteyen bir tekniktir. Ayrıca kumaş, bitki ve mordan maddesine bağlı olarak birçok teknik ve farklı reçete ile uygulanmaktadır. Bu çalışmanın amacı, kit aracılığıyla ekolojik baskı yapılmasının kullanıcı ve ürün arasında duygusal bağ kurulup kurulmayacağını araştırmaktır. Çalışmada, sıcak rulo baskı tekniğinin kolay ve standart bir şekilde uygulanabilmesi için bir ekolojik baskı kiti ve reçete geliştirilmiştir. Daha önce ekolojik baskı yapmamış 6 kullanıcı kiti kullanarak pamuklu tişört ve çanta üzerine farklı bitkilerle ekolojik baskı yapmıştır. Araştırmada tasarım tabanlı araştırma modeli kullanılmış, veri elde etme yöntemi olarak sesli düşünme protokolü uygulanmıştır. Ekolojik baskı kiti geliştirilmesi için yapılan ön çalışmada 8 farklı bitki ile pamuklu tişört ve çanta üzerine ekolojik baskı yapılmıştır. Yapılan baskıların yıkama haslık sonucu 3 ve üzeri olan okaliptüs, yuvarlak okaliptüs ve papatya ile çalışmaya devam edilmiştir. Uygulamaya geçmeden önce bir pilot çalışma yapılmıştır. Kullanıcıların yaptığı baskıların haslık sonuçları ve sesli düşünme protokolünden elde edilen veriler incelenerek ekolojik baskı kitinin başarısı değerlendirilmiştir. Kullanıcılara ekolojik baskı kitini deneyimledikten sonra anket yapılmıştır. Anketten yola çıkarak kullanıcıların ekolojik baskı yaparken yaşadığı zorluklar tespit edilmiş, demir battaniye hazırlama adımında hata yapılması, karekod ile ulaşılan dosyanın sayfa geçişlerinde zorluk yaşanması, talimatta sadece çanta görseli üzerinden örnek gösterilmesinin yetersiz bulunması gibi durumlar için çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, interest in natural dyeing and ecological printing methods has increased. Ecological printing is a technique that requires effort and time because it consists of stages such as mordanting the fabric, creating compositions with plants on the fabric, wrapping and tying with thread, boiling, or steaming. In addition, it is applied with many techniques and different prescriptions depending on the fabric, plant, and mordant material. The aim of this study is to investigate whether ecological printing through the kit will establish an emotional bond between the user and the product. In the study, an ecological printing kit and recipe were developed for the easy and standard implementation of the hot roll printing technique. Using 6 user kits that have not done ecological printing before, she made ecological printing with different plants on cotton t-shirts and bags. In the research, a design-based research model was used, and a think-aloud protocol was applied as a data acquisition method. In the preliminary study conducted for the development of an ecological printing kit, ecological prints were made on cotton t-shirts and bags using 8 different plants. Continued to work with eucalyptus, round eucalyptus, and chamomile with 3 or more washing fastness results of the prints. A pilot study was conducted before implementation. The success of the ecological printing kit was evaluated by examining the fastness results of the prints made by the users and the data acquisition from the think-aloud protocol. A survey was conducted after the users' experience with the ecological printing kit. Based on the survey, the difficulties experienced by the users while making ecological printing were determined, and solutions were offered for cases such as making mistakes in the iron blanket preparation step, encountering difficulties with page transitions in the file accessed via QR code, and insufficient example of showing only the bag image in the instruction.