Türk hukukunda sosyal medya reklamları
Social media advertisements in Turkish law
- Tez No: 837155
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ÇINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 343
Özet
Sosyal medya platformlarının hayatımızdaki yeri ve etkisinin her geçen gün artması reklam anlayışının da dönüşüm yaşamasına sebep olmuştur. Bu platformlardaki reklamlar günden güne yeni türler ve yöntemler ile karşımıza çıkmaya devam etmektedir. Ancak, reklam alanındaki hukuki düzenlemelerin bu değişimleri geriden takip ediyor oluşu, bir takım hukuki sorunları ve soruları beraberinde getirmektedir. Çalışmamızda, sosyal medya reklamlarından kaynaklı hukuki sorunlar ve bu sorunlara ilişkin çözüm önerilerine yer verilmiştir. Bu bağlamda öncelikle, reklamın mahiyeti ve hukuki yapısı ele alınmış, devamında sosyal medyanın kendine has yapısı izah edilerek genel bir çerçeve çizilmeye çalışılmıştır. Son olarak önümüzde bulunan sorunların neler olduğu ortaya konulmaya ve bu sorunlara ilişkin çözüm önerilerinde bulunulmaya gayret edilmiştir. Çalışmanın sonuçları, sosyal medya platformlarında yer alan reklamların, klasik reklamlar ile benzeştiği ve ayrıştığı noktalara da değinerek, kendine has yapısını analiz ederek ve sosyal medya reklamlarına ilişkin düzenlemeleri inceleyerek, hukuken sorunlu görünen noktaların çözümü için önemli ipuçları sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The increasing role and influence of social media platforms in our lives has led to the transformation of the understanding of advertising. Advertisements on these platforms continue to appear, day by day, with new types and methods. However, the fact that the legal regulations in the field of advertisement follow these changes from behind, brings along a number of legal problems and questions. In our study, legal problems arising from social media advertisements and solution suggestions regarding these problems are included. In this context, firstly, the nature and legal structure of the advertisement is discussed, and then a general framework is tried to be drawn by explaining the unique structure of social media. Finally, it has been endeavoured to reveal the problems that we faced with and to suggest solutions to these problems. The results of the study provide important clues for the solution of the legally problematic points by addressing the similarities and differences of advertisements on social media platforms with classical advertisements, analysing their unique structure and examining the regulations regarding social media advertisements.