Effects of a deep breathing training on daily worry and autonomic regulation during forced quarantine
Zorunlu karantina sırasında derin nefes alma eğitiminin Günlük kaygı ve otonom düzenleme üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 837170
  2. Yazar: ÖZLEM VERAL ÖZKEN
  3. Danışmanlar: PROF. CRİSTİNA OTTAVİANİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sapıenza Unıversıta Dı Roma
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
COVID-19'un neden olduğu mevcut küresel salgın, yalnızca ölüm riski getirmedi, aynı zamanda halk ruh sağlığını da tehdit etti. Bu çalışmada, COVID-19 salgını boyunca zorunlu karantina sırasında derin nefes eğitiminin (aktif kontrol ve bekleme grubu) günlük kaygılar, duygu düzenleme stratejileri ve kalp atış hızı değişkenliği üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Yaşları 20-46 arasında değişen 117 katılımcıdan eğitimden 2 gün önce ve 2 gün sonra Ekolojik Anlık Değerlendirme kullanılarak veriler toplanmıştır. Aktif kontrol grubu (örneğin; duygu düzenleme eğitimi) ve bekleme listesi grubuyla karşılaştırıldığında, nefes eğitimi kalp atış hızı değişkenini artırmada ve kalp atış hızını düşürmede daha etkiliydi. Derin nefes alma eğitiminin günlük perseveratif biliş ve duygu düzenleme stratejileri üzerinde anlamlı bir etkisi yok. Sonuçlar klinik çıkarımlar açısından tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Abstract The current global pandemic caused by COVID-19 has not only brought risk of death but has also threatened public mental health. In the present study, the effects of a deep breathing training (versus an active control and waiting) on daily worries, emotion regulation strategies, and heart rate variability (HRV) during massive forced quarantine due to COVID-19 pandemic have been investigated. Data were collected from 117 participants whose ages were between 20- and 46-years using ecological momentary assessment (EMA) for 2 days before and 2 days after the training. Compared to the active control group (i.e., emotion regulation training) and to the waiting-list group, breathing training was more effective in increasing HRV and decreasing HR. No significant effects of deep breathing training on daily perseverative cognition and emotion regulation strategies. Results are discussed in terms of clinical implications.