İzmir körfezinde yaşayan midye (Mytilus galloprovincialisLamarck, 1819) türünde meydana gelen dna hasarının tek hücrejel elektroforezi (Comet Assay) yöntemi ile araştırılması
Investigation of dna damage occurring in mussel (Mytilus galloprovincialis Lamark, 1819) species living in İzmir bay by single cell gel electrophoresis (Comet Assay) method
- Tez No: 837191
- Danışmanlar: PROF. DR. SELMA KATALAY, DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİNEL KÖKSAL KARAYILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hidrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Genetik bilgiyi taşıyarak, nesilden nesile aktarılmasını sağlayan DNA kolay zarar görebilen bir moleküldür ve üzerinde sürekli olarak hasar oluşmaktadır. Oluşan hasar DNA onarım sistemleri tarafından onarılmakla birlikte, hasarın çok fazla olduğu veya onarım sistemlerinin yetersiz kaldığı durumlar hücreyi ölümüne kadar sürükleyebilmektedir. DNA hasarını değerlendirmek için çok yönlü bir araç olan comet analizi günümüzde genotoksik etkileri değerlendirmek için en yaygın olarak uygulanan testlerden biridir. Bu çalışmada çevresel kirleticilere maruz kalan sucul indikatör tür olan midyelerde (Mytilus galloprovincialis) genetik hasarı belirlemek amacıyla İzmir Körfezi'nde seçilen Urla, Sahilevleri, Pasaport ve Alsancak istasyonlarından alınan midye örneklerinin hemolenf hücrelerinde tek hücre jel elektroforez (Comet Analiz) testi gerçekleştirilmesi hedeflenmiştir. Yapılan analizler sonucunda midye hemositlerinde % DNA kuyruk uzunlukları ilkbahar dönemi Urla (34,19) > Pasaport (31,32) > Liman (29,57) > Sahilevleri (19,34) şeklinde iken, yaz dönemi % DNA kuyruk uzunlukları Liman (22,26) > Pasaport (20,06) > Urla (14,52) > Sahilevleri (13,17) şeklinde veriler elde edilmiştir. Ayrıca DNA comet hasar sınıflamasında genetik hasar indeksi ilkbahar örneklemelerinde en yüksek Pasaport (103, 77) en düşük Liman (76, 53) istasyonu olmakla birlikte yaz döneminde ise en yüksek Liman (77, 92) en düşük Sahilevleri (65, 09) istasyonu şeklinde sonuç alınmıştır. İlkbahar ve yaz dönemi karşılaştırıldığında tüm istasyonlarda DNA hasarının yaz dönemi azaldığı tespit edilmiştir. Genetik hasar indeksi sonuçlarına bakıldığında Liman istasyonunda anlamlı bir değişim görülmezken diğer tüm istasyonlarda azalma görülmektedir. Sonuç olarak mevsimsel olarak DNA hasar miktarının farkları incelendiğinde anlamlı bir değişim söz konusu olduğu görülmektedir. Bu değişimin nedeni istasyonlardaki çevresel kirleticilerin dönemsel artışı olarak değerlendirilebilir. DNA hasar oranında ki azalma çevresel kirleticilerin de azaldığı anlamına gelebilirken aynı zamanda DNA tamir mekanizmasınında devrede olabileceği sonucuna varılmaktadır.
Özet (Çeviri)
DNA, which carries genetic information and ensures its transmission from generation to generation, is an easily damaged molecule and damage is constantly occurring on it. Although the damage is repaired by DNA repair systems, too much damage or inadequate repair systems can lead to cell death. Comet assay, a versatile tool for assessing DNA damage, is one of the most widely used tests to evaluate genotoxic effects. In this study, in order to determine the genetic damage in mussels (Mytilus galloprovincialis), an aquatic indicator species exposed to environmental pollutants, it was aimed to perform single cell gel electrophoresis (Comet Analysis) test in hemolymph cells of mussel samples taken from Urla, Sahilevleri, Pasaport and Alsancak stations selected in Izmir Bay. As a result of the analysis, the % DNA tail lengths in mussel hemocytes were Urla (34,19) > Pasaport (31,32) > Liman (29,57) > Sahilevleri (19,34) in the spring period, while the % DNA tail lengths in the summer period were Liman (22,26) > Pasaport (20,06) > Urla (14,52) > Sahilevleri (13,17). In addition, in the DNA comet damage classification, the genetic damage index was highest at Pasaport (103, 77) and lowest at Liman (76, 53) stations in spring sampling and highest at Liman (77, 92) and lowest at Sahilevleri (65, 09) stations in summer. When the spring and summer periods were compared, it was determined that DNA damage decreased in the summer period in all stations. When the results of the genetic damage index were analyzed, no significant change was observed at Liman station, while a decrease was observed at all other stations. As a result, when the seasonal differences in the amount of DNA damage are examined, it is seen that there is a significant change. The reason for this change can be considered as the periodic increase in environmental pollutants in the stations. While the decrease in DNA damage rate may mean that environmental pollutants have also decreased, it is concluded that the DNA repair mechanism may also be activated.