Balanus amphitrite Darwin, 1854 ( Cirripedia, Crustacea )'in planktonik larval evreleri ve larvaların İzmir Körfezindeki dağılımı
  1. Tez No: 38466
  2. Yazar: NESRİN BÜYÜKCENGİZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İSMET ÖZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
6- ÖZET Bu çalışmada İzmir körfezi gel-git zonunda yaşayan sirriped krustaselerinden Balanus amphitrite'n'm larval evreleri ile bunların dağılımı ve zooplanktondaki yeri araştırılmıştır. Çalışmada WP-2 UNESCO model 200 mikron göz açıklığında plankton kepçesi kullanılmıştır, izmir körfezinde 5 ayrı istasyonda 5'er dakikalık sürelerle yapılan aylık yüzey çekimlerinde toplanan zooplankton örnekleri incelenmiştir. Planktonik Balanus amphitrite larvalarının altı nauplius ve bir sipris evresi vardır. Her bir nauplius evresinin karapaks ölçüleri, seta formülü, diken yapısı türlerin ve evrelerin tanımlanabilmesinde yararlanılan özelliklerdir. B.amphitrite larvalarını diğer sirriped larvalarından ayıran en önemli özellik III. larval evreden sonra görülmeye başlanan abdominal bölgenin ventral kısmında bulunan altı tane kıldır. Larvaların gelişim süreleri ise şöyledir; I. larval evre 10 dakika-6 saat, II. evre 1gün, III. evre 1-3 gün, IV.evre 1-2 gün, V.evre 1-3 gün, VI. evre 1-5 gün, sipris evresi 1-8 gün arasında sürer. Daha sonra sipris evresi metamorfoza uğrayarak zemine yerleşirler. Böylece larvaların ergin bireye dönüşmesi için gerekli süre 1-15 gündür. B.amphitrite larvalarının aylara göre dağılımında, çalışma yapılan istasyonlarda sıcaklığın düşük olduğu ocak ayında B. amphitrite'ye rastlanmamıştır. Ancak Pelikan Feneri'nde ocak ayı sıcaklığı 13.5°C ölçülmüş ve bu larvalara rastlanmıştır. Mart ve nisan aylarında B. amphitrite larvaları Gülbahçe Körfezi Ağzı dışındaki diğer istasyonlarda görülmüştür. Temmuz ayında körfezin en iç kısmındaki istasyonda (Liman içi) B. amphitrite larvalarını görülmesine rağmen.körfezin dışına doğru larva sayılan azalmış, Pelikan Feneri'nde ise larvalara rastlanmamıştır. Bu aydaki larvaların planktonda fazla görülmemesi, yüksek sıcaklıkta sipris evresine geçen larvaların zemine yerleşmelerinden ve tuzluluğun artmasından kaynaklanabilir. Ekim ayında ise bütün istasyonlarda B. amphitrite larvalarında artış görülmektedir. 47Sıcak -ılıman bir tür olan B.amphitrite larvalarının ilkbahar, özellikle sonbahar aylarında yoğun dağılım göstermesi, mevsimsel sıcaklık farklılığının az olmasından kaynaklanmaktadır. Sonuç olarak, B.amphitrite larvalarının izmir Körfez'inde kış aylarında bulunmama sı, bu türün 10 °C sıcaklığın altında üremediğini; diğer aylarda bulunması da kış hariç yıl boyunca ürediğini göstermektedir. En fazla ekim ayında rastlanması bu türün özellikle sonbahar mevsiminde ürediğini ve üremeleri için optimal sıcaklığın 18-22 °C arasında olduğu görülmüştür. 43
Özet (Çeviri)
7SUMMARY Ih this research, the larval stages and their distribution of a cimped crustacean, Balanus amphitrite which live in the inteitidal zone of the Izmir Bay, and its percentage in the zooplankton have been investigatedPlankton hauls were taken using the WP-2 UNESCO model plankton net Plankton hauls were taken 5 minutes period at five different stations. Sample were collected and examined.. The free-swimming larvae of Balanus. amphitrite consist of six naupliar stages and one cypris stage. Carapace size, appendage setation and spine structure are given for each naupliar stage. A comparison of appendage setation with larvae of other species and general of barnacles described to date indicates that setation formulae are not definitive in distinguishing all stages of all species. The most important characteristic of mis larvae; six rows of minute bristles are round on the ventral surface of the abdominal process. The duration of the six naupliar stages of B.amphitrite is as follows; first stage, ten minutes to six hours; second stage one day; third stage, one to three days; fourth stage one to two days, fifth stage, one to three days;sixth stage, one to five days and the cypris stage ranges from one to eight days. Successfully settling and metamorphosis were observed only in those which settled one to eight days after the final B amphitrite naupliar molt At this work, The nauplii of B. amphitrite didnt appear in Liman içi, Yat Limanı, Gûlbahçe Ağzı and Döküntü Sahası in January. The nauplii of B. amphitrite in the samples included only in Pelikan Feneri in January (13.50°C). March and April, the nauplii were to be found except in Gûlbahçe Ağza. B.amphitrite nauplii were rarely to be found in Yat Limanı, Döküntü Sahası and the Gulf of Gûlbahçe Ağzı in July. The nauplii didn't appear in Pelikan Feneri in the same month but this nauplii increased in Liman İçi in July. Although it was found considerable density all stations in October As a result, the nauplii are available in considerable numbers in spring months. In addition, B. amphitrite is the most abundant fouling organism in autuma