Organik gübre olarak tütün tozunun şeker pancarında verim ve diğer bazı özellikler üzerine etkisi
Effect of tobacco-waste as an organic fertilizer on yield and other characteristics of sugarbeet crop
  1. Tez No: 8371
  2. Yazar: TUNCAY DEMİRER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. R. BROHİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
5“ ”ÖZET Tokat Köy Hizmetleri Araştırma Enstitü ali de neme tarlalarında yürütülen çalışma iki faktör faktö- riyal deneme desenine göre kurulmuş olup, denemede or ganik gübre olarak tütün tozunun şeker pancarında ve rim ve diğer bazı özellikler üzerine etkisi araştırıl mıştır. Denemeden elde edilen sonuçlar şu şekilde sı ralanabilir. 1) Kullanılan organik gübreler, bitki çıkışı na etkisi açısından önemsiz çıkmış olup, tütün tozu-.nn çimlenme üzerine olumsuz etkisi de gör';1,.ouiştiu. 2) Uygula --our bitki b^ywv etkisi _a oa1/“ - j.emsiz çıkmıştır. 3) Yunru canına etkisi.aç:v:ıo...ün. fo ?: f. ??.. ve ü-.'^eraksiyon önemsiz çıkmasına karşılık, organik gübre- uygulamaları % 1 seviyesinde öne li bulunmuştur. 4) Tek yumru ağırlığı açı zindanda organik güb- ?-: uygulamaları önemli çıkmış ol- -o, fosfor ve intern k- iyon önemsiz bulunmuştur. 5) Kök veri. '1 ?ı.jisı.n.;]: - uvj.ani.k gübre uygulo- rları önemli çıkmış olup, tütün tozunun 2-3-4 ton/da dozları çiftlik gübresine tercih edilir durumdadır. 6) Yaprak veriminde organik gübre uygulamala rı önemli olup, tütün tozu cif bük gübresine göre da ha iyi durumdadır. 7) Digestion açısından organik, gübro ve inte- raksiyon uygulamaları önemli çıkmıştır 8) Diğer bitki analizleri açısından uygulama lar arasında önemli bir fark bulunmamıştır. f.\ ?of.-u. ''îişind-ı d:! ”e? ö^oll';“l^r açı -a -;u.'?rı ”yg-v ??-'' ?.- v-\ ]:>'.. ";lx bir farklılık görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
7. Effect of interaction of phosphatic fer - tilizer and organic fertilizer was significant as re gards to digestion quality of tubers. But it's impact as a profit to cultivators is not important. 8. Treatments have no significant effect on other chemical qualities of tuber. 9» Treatments have significantly affected the available phosphorous conten of soil when collected after the harvest of the crop. However other properties of the soil were not affected significantly with orga nic fertilizer applications.7. Effect of interaction of phosphatic fer - tilizer and organic fertilizer was significant as re gards to digestion quality of tubers. But it's impact as a profit to cultivators is not important. 8. Treatments have no significant effect on other chemical qualities of tuber. 9» Treatments have significantly affected the available phosphorous conten of soil when collected after the harvest of the crop. However other properties of the soil were not affected significantly with orga nic fertilizer applications.