Nöropeptid y'nin fare nöroblastoma (NB2A) hücre kültür dizinindeki nöroprotektif etkinliğinin araştırılması
Investigation of the neuroprotective activity of neuropeptide y in mouse neuroblastoma (NB2A) cell culture line
- Tez No: 837203
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL VURAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: Bu çalışmada fare nöroblastoma hücre kültüründe klorpirofos ile oluşturulan nörotoksisitede, Nöropeptid Y'nin nörit büyümesi, hücre canlılığı, hücre proliferasyonu ve apoptozise olan etkileri araştırılması ve olası nöroprotektif etkinliğinin gösterilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Nöropeptid Y toksik etkileri Nörotoksisite Tarama Testi (NTT), apopitotik etkileri annexin V yöntemi, hücre canlılık ve proliferasyonu testi ile incelendi. NTT testinde; hücre kültürüne klorpirofos eklenerek nörotoksisite oluşturuldu. Nöropeptid Y 0.1, 0.3, 0.5, 1 ve 3 μM konsantrasyonlarında eklenerek nörit inhibisyonuna etkisi incelendi. Fare nöroblastoma hücre hattında klorpirofos uygulamasının apoptozise neden olduğu annexin V yöntemi ile gösterildi. Klorpirofos ile birlikte Nöropeptid Y farklı dozlarda verildiğinde ortaya çıkan antiapoptotik etki değerlendirildi. Bulgular: Fare nöroblastoma hücrelerinde klorpirofos ile oluşan nörit uzaması inhibisyonunun Nöropeptid Y uygulanarak doza bağımlı olarak azaldığı gösterildi. Özellikle Nöropeptid Y 1 ve 3 μM konsantrasyonlarından itibaren anlamlı olarak nörit inhibisyonunu azalttığı ve nöroprotektif etki gösterdiği tespit edildi. Nöropeptid Y uygulaması ile klorpirofosun hücre proliferasyonuna olan olumsuz etkisini doza bağımlı olarak anlamlı olarak azalttığı görüldü. Apopitoz analizine göre0.5 ve 1 μM dozlarının klorpirofos toksisitesine bağlı apoptotik hücre sayısını istatistiksel olarak anlamlı azalttığı görüldü. Sonuçlar: Klorpirofosun hücre çoğalması ve canlılığı üzerinde anlamlı toksik etkiye sahip olduğu; Nöropeptid Y'nin ise klorpirofos ile oluşan nörit inhibisyonunu azalttığı, nöroprotektif etkisi olduğu ve antiapoptotik etkilerinin olduğu gösterildi. Ayrıca önceden nöropeptid Y uygulanan fare nöroblastoma hücrelerinde klorpirofosun nörotoksik etkisini Nöropeptid Y'nin engellediği ve hücre canlılığını arttırdığı saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the effects of Neuropeptide Y on neurite outgrowth, cell viability, cell proliferation and apoptosis in chlorpyrophos-induced neurotoxicity in mouse neuroblastoma cell culture and to demonstrate its possible neuroprotective activity. Materials and Methods: Neuropeptide Y toxic effects were examined by Neurotoxicity Screening Test (NTT), apoptotic effects by annexin V method and cell viability test. In the NTT test, neurotoxicity was induced by adding chlorpyrifos to the cell culture. Neuropeptide Y was added at concentrations of 0.1, 0.3, 0.5, 1 and 3 μM and its effect on neurite inhibition was examined. It was shown by annexin V method that chlorpirophos treatment caused apoptosis in mouse neuroblastoma cell line. The antiapoptotic effect of chlorpirophos and Neuropeptide Y at different doses was evaluated. Results: Chlorpyrifos-induced inhibition of neurite elongation in mouse neuroblastoma cells was dose-dependently reduced by Neuropeptide Y treatment. In particular, Neuropeptide Y significantly decreased neurite inhibition at concentrations of 1 and 3 μM and showed neuroprotective effect. Neuropeptide Y application significantly reduced the negative effect of chlorpyrifos on cell proliferation in a dose-dependent manner. Apoptosis analysis showed that 0.5 and 1 μM doses significantly decreased the number of apoptotic cells due to chlorpyrifos toxicity. Conclusions: Chlorpyrifos had significant toxic effects on cell proliferation and viability, whereas Neuropeptide Y was shown to reduce chlorpyrifos-induced neurite inhibition, have neuroprotective and antiapoptotic effects. In addition, Neuropeptide Y inhibited the neurotoxic effect of chlorpirophos and increased cell viability in mouse neuroblastoma cells previously treated with Neuropeptide Y.