Kalp yetmezliği ve diyabeti olan hastalarda SGLT-2 inhibitörünün neopterin üzerine etkisi
Effect of SGLT-2 inhibitor on neopterin in patients with heart failure and diabetes
- Tez No: 837226
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞERAFETTİN DEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Sodyum glukoz ortak taşıyıcı 2 (SGLT-2) inhibitörü tedavisi sonrası kalp yetmezliği semptom ve bulgularına düzelme olduğu bilinse de literatürde inflamatuar biyobelirteç olan neopterin düzeyi ile ilgili bir bilgi bulunmamaktadır. Neopterin, IFN-γ (interferon gama) uyarısıyla makrofaj ve monositten salınan hücresel immün yanıtın herhangi bir spesifikliği olmayan biyolojik bir göstergesidir. Bu çalışmada daha önceden bilinen diyabet ve kalp yetmezliği olup SGLT-2 inhibitörleri kullanmayan hastalarda SGLT-2 inhibitörlerinin neopterin düzeyleri üzerine etkisini araştırdık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza hastanemize başvuran daha önceden bilinen kalp yetmezliği ve diyabetes mellitusu olan 96 adet (73 erkek, 23 kadın) hasta dahil edildi. Hastaların demografik verileri, fizik muayenesi, ayrıntılı anamnezi, ekokardiyografisi, laboratuvar değerlendirmesi yapıldıktan sonra SGLT-2 inhibitörü başlanması açısından endokrinolojiye danışıldı. Hastalar ilaç başladıktan 6 ay sonra kontrole muayenesine çağırılıp fizik muayenesi, ekokardiyografisi ve laboratuvar bulgularına tekrardan bakılıp kayıt altına alındı. Bulgular: Sodyum glukoz ortak taşıyıcı 2 inhibitörü tedavi sonrasında ejeksiyon fraksiyon (p=
Özet (Çeviri)
Purpose: Although it is known that heart failure symptoms and signs improve after sodium glucose cotransporter 2 (SGLT-2) inhibitor treatment, there is no information in the literature about the level of neopterin, an inflammatory biomarker. Neopterin is a non-specific biological indicator of the cellular immune response released from macrophages and monocytes upon stimulation by IFN-γ (interferon gamma). In this study, we investigated the effect of SGLT-2 inhibitors on neopterin levels in patients with known diabetes and heart failure who were not using SGLT-2 inhibitors. Materials and Methods: Our study included 96 patients (73 men, 23 women) with previously known heart failure and diabetes mellitus who were admitted to our hospital. After the demographic data, physical examination, detailed anamnesis, echocardiography and laboratory evaluation of the patients were performed, endocrinology was consulted regarding the initiation of SGLT-2 inhibitors. The patients were called for a follow-up examination 6 months after starting the medication, and their physical examination, echocardiography and laboratory findings were reviewed and recorded. Results: After sodium glucose cotransporter 2 inhibitor treatment, there was a significant increase in ejection fraction (p=