Energy efficiency improvement and energy saving opportunities at Çukurova University Balcalı Hospital
Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesinde enerji verimliliğinin iyileştirilmesi ve enerji tasarrufu fırsatları
- Tez No: 307717
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET TEKE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 267
Özet
Artan enerji talebi ve mevcut fosil yakıt tabanlı kaynaklarının hızla tükenmesi, enerjinin verimli kullanılmasını, enerji tasarrufu yapmayı ve alternatif enerji kaynakları aramayı zorunlu hale getirmiştir. Enerji ihtiyaçlarını karşılamada başka ülkelere bağımlı olan bizim gibi gelişmekte olan ülkelerde, mevcut enerjiyi verimli kullanmak ve tasarruf çalışmaları yapmak daha büyük önem taşımaktadır. Bu tezde, Çukurova Üniversitesinde kullanılan enerjinin yaklaşık olarak %40-45?sini tüketen Balcalı Hastanesi?ndeki mevcut durum incelenerek yapılması gereken enerji tasarrufu ve verimlilik arttırıcı çalışmalar, geri dönüşüm süreleri hesaplanarak verilmiştir. Özellikle elektrik ve akaryakıt harcamaları üzerinde durularak yapılabilecek tasarruf çalışmaları örneklenerek sunulmuştur. Türkiye?deki enerji verimliliği ile ilgili yasal düzenlemeler incelenerek yapılması gerekli ek çalışmalar özetlenmiştir. Ayrıca hastanenin bulunduğu jeolojik konum itibariyle kojenerasyon/trijenerasyon sistemi ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı ile ilgili incelemeler yapılmıştır. Elektrik faturalarının analizi, takibi, tarife değişikliği kontrolü ve aktif-reaktif güç oranlarından dolayı ceza ödememek için oran kontrolü yapan bir yazılım programı geliştirilmiştir. Hastanedeki ısı merkezi, soğutma ve havalandırma sistemleri, klima santralleri, aydınlatma sistemi, trafolar, kesintisiz güç kaynakları, jeneratörler, hidrofor sistemleri, kompresörler ve tüm elektrik motorları incelenerek özellikleri raporlanmıştır. Enerji verimliliği iyileştirilmesi, enerji tasarrufu ve enerji yönetimi fırsatları önerildikten sonra öngörülen yeni enerji tüketim oranları mevcut durumla karşılaştırılarak sunulmuştur. Mevcut sistem ve tüketim miktarları üzerinde yapılan incelemeler sonucunda %36 oranında tasarruf edilebileceği öngörülmüştür
Özet (Çeviri)
The increasing demand for energy and the depletion of existing fossil fuel based resources have made it mandatory for the efficient use of energy, energy saving and searching alternative energy sources. Using the energy efficiently and performing energy saving studies have great importance for developing countries like ours that are dependent on other countries to meet their energy needs. In this thesis, the required applications for energy efficiency improvement and energy saving are given with their payback period calculations by examining the present situation of Balcalı Hospital where consumed energy is approximately 40-45% of the energy used in Çukurova University. Energy saving practices especially emphasizing on electricity and fuel consumptions are presented with examples. The additional works should be performed are summarized by considering the legal regulations on energy efficiency in Turkey. Furthermore, investigations on use of cogeneration/trigeneration system and renewable energy sources considering the geological location of the hospital are performed. A software program that tracks and analyzes the electricity bills, suggests the best electricity tariff and controls the active and reactive power rates to protect paying any punishment is developed. The properties of heat center, cooling and air conditioning system, air handling unit, lighting system, transformer, uninterruptible power supply, generator, water system, compressor and all electric motors in the hospital are reported after investigations. The estimated new energy consumption rates after suggested energy efficiency saving, improvement and energy management opportunities are compared with the present energy consumption rates. As a result of the detailed analysis on the existing system, 36% energy saving potential is estimated at the Balcalı Hospital.