Otomotiv sanayinde enerji verimliliği ve tasarruf olanaklarının belirlenmesi
Energy efficiency in automotive industry and determination of energy-saving opportunities
- Tez No: 238775
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖNDER GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enerji Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Bilim ve Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Sanayide enerji verimliliği, üretim miktarı ve üretim kalitesinin düşüşüne yol açmadan, birim hizmet veya ürün başına enerjinin etkin kullanılarak tüketiminin azaltılmasıdır. Üretim proseslerinde kullanılacak enerjinin yanısıra, üretim hollerinin ısıtma, soğutma, havalandırma, aydınlatma gibi ihtiyaçları için de gereken enerjinin verimli kullanılmasıyla, ülkemiz ekonomisine ve çevreyi korumaya katkı sağlamak mümkündür.Bu çalışmanın amacı, enerji verimliliği ve enerji tasarrufu konularının anlaşılması ve uygulanmasıdır. Bu nedenle, bu çalışmanın ikinci bölümünde dünyadaki ve Türkiye'deki enerji durumu işlenmekte, Türkiye'nin enerji durumu, dünya ülkeleri ile karşılaştırılarak verilmektedir. Üçüncü bölümde, ülkemiz sanayisinde elektrik enerjisinin hangi oranlarda kullanıldığı anlatılmakta ve dördüncü bölümde otomotiv sanayinin durumu irdelenmektedir. Otomotiv sektöründeki üretim safhaları, örnek tesisteki enerji verimliliği, enerji tüketim oranları ve ürün başına enerji maliyeti beşinci bölümde anlatılmaktadır.Altıncı bölümde, otomotiv sektöründe, ısı enerjisinde yapılabilecek tasarruf olanakları örnek bir tesis üzerinde anlatılmıştır. İnceleme yapılan tesisin toplam enerji tüketiminin % 52'sini kapsayan ısı enerjisi, tasarruf çalışmalarının yapılması gereken önemli bir alandır. Bu çalışmalar, yanma veriminin arttırılması, baca gazı sıcaklığının düşürülmesi, eksik yalıtımın giderilmesi ve atık ısı enerjisinin farklı bir bölgede kullanılması olarak belirlenmiş, böylece tesisin yıllık doğalgaz tüketiminde 427.212,05 m3'lük tasarruf sağlanmıştır.Yedinci bölümde ise, otomotiv sektöründe elektrik enerjisinde yapılabilecek tasarruf olanakları anlatılmıştır. İnceleme yapılan tesisin toplam enerji tüketiminin % 48'ini oluşturan elektrik enerjisi, tasarruf çalışmalarının yapılması gereken diğer alandır. Bu çalışmalar, yüksek verimli motor ve hız kontrol cihazları kullanımı, basınçlı hava sisteminde havanın soğuk ortamdan alınması ve genel aydınlatma sisteminin standartlara uygun olarak modernize edilmesi olarak belirlenmiş, böylece tesisin yıllık elektrik enerjisi tüketiminde 8.124.197,58 kWh'lik tasarruf sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Energy efficiency in industry is to reduce energy consumption through effective use per unit of service or product without causing any decrease in production capacity and quality. In addition to the energy used in production processes, through efficient use of energy necessary for heating, cooling, ventilation and lightening steps of production halls, it is possible to contribute to the national economy and environmental protection.The purpose of this study is to provide a clear understanding of energy efficiency and energy savings and make these issues applicable. In the second part of the study, energy states of the world and Turkey are included. In addition, energy status of Turkey is compared with other countries. In the third part, electrical energy usage proportions in Turkey are indicated. In the following part, the case is scrutinized for the automotive industry. Production stages in automotive industry, energy efficiency in the sample plant, energy consumption rates and energy costs per product are stated in the fifth part.In the sixth part of the study, saving opportunities in heating energy used in automobile industry are explained through a case study. Heating energy, which constitutes the 52% of total energy consumption of the plant, is a crucial area to be applied energy saving studies. These studies are determined as increasing combustion efficiency, reducing flue gas heat, remove imperfect isolation and using wasted heat energy in different areas. As a result, 427.212,05 m3 of annual natural gas consumption of the plant is saved.Saving opportunities in electrical energy used in automobile industry are indicated in the seventh part of the study. Electrical energy, which constitutes the 48% of total energy consumption of the inspected plant, is another area to be applied energy saving studies. These studies are determined as using high efficient motors and speed control devices, providing intake air from cold environment for compressors and modernizing general lightening system corresponding to standards. As a result, 8.124.197,58 kWh of annual electrical energy consumption of the plant is saved.